We wtorek niemiecka para prezydencka złoży wizytę w Polsce. Prezydent Frank-Walter Steinmeier ma spotkać się w południe z polskim prezydentem.

O wizytę tą pytany był w Polskim Radiu 24 Paweł Szrot. "Pan prezydent będzie rozmawiał z prezydentem Steinmeierem o wsparciu Ukrainy dyplomatycznym i materialnym. Będzie rozmawiał o sytuacji w Europie i regionie. Będzie rozmawiał o sytuacji humanitarnej na Ukrainie i w Polsce" - powiedział Szrot.

Wyraził przy tym przekonanie, że polski prezydent wykorzysta tę rozmowę do upomnienia się o przeznaczenie przez UE środków na pomoc uchodźcom w Polsce.

Reklama

Dopytywany, dlaczego środki te nie trafiły jeszcze do naszego kraju, odparł: "Nie rozumiem tego. Polska oczywiście sobie radzi, dzięki wysiłkowi polskiego rządu, samorządu, organizacji społecznych i zwykłych obywateli, ale myślę, że potrzebna jest tutaj solidarność europejska i tej solidarności oczekujemy".

W końcu ubiegłego tygodnia resort spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że w Polsce przebywa około 1,5 mln uchodźców z Ukrainy. Poinformowano przy tym, że nasz kraj nie otrzymał jeszcze z Unii Europejskiej żądnych pieniędzy na pomoc dla nich.

O zmobilizowanie dodatkowych środków unijnych dla krajów członkowskich w związku z napływem uchodźców z Ukrainy zaapelowali w ostatnim czasie europarlamentarzyści grupy EKR. Wysłali w ramach tej inicjatywy list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym wezwali do zmiany sposobu, w jaki UE wspiera finansowo kraje goszczące uchodźców.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ dki/