Po godz. 14 rozpoczęło się spotkanie robocze wiceministra zdrowia Waldemara Kraski z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych na temat walki z pandemią Covid-19.

Piątkowe spotkanie jest efektem rozmów ws. walki z pandemią COVID-19, które odbyły się w środę w Sejmie z inicjatywy marszałek Elżbiety Witek.

Kraska był pytany przez dziennikarzy, czego spodziewa się po piątkowych rozmowach. "Dostaliśmy propozycje praktycznie ze wszystkich klubów, oprócz Platformy Obywatelskiej" - powiedział. "Wiele propozycji jest wspólnych. Myślę, że dzisiaj wypracujemy przynajmniej kilka punktów, które będą do uzgodnienia między wszystkimi siłami politycznymi, bo taki jest sens tego spotkania, aby pewne rzeczy wspólne ustalić. Mam nadzieję, że wyjdziemy już z konkretnymi propozycjami" - dodał.

Dopytywany, czego dotyczą propozycje, wiceszef MZ odpowiedział: "Myślę, że takim wspólnym tematem, który przewija się w propozycjach poszczególnych klubów, ale także w propozycjach Prawa i Sprawiedliwości, jest fundusz kompensacyjny". "Być może to jest ta rzecz, od której dzisiaj zaczniemy" - dodał.

"Liczymy, że rząd coś przedstawi podczas tego spotkania" - powiedziała PAP senator Beata Małecka-Libera (KO), która brała udział w pierwszym spotkaniu u marszałek Sejmu.

W piątkowym spotkaniu biorą udział przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości (szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos), Koalicji Obywatelskiej (Katarzyna Lubnauer, Marek Hok), Lewicy (Marcelina Zawisza, Wojciech Konieczny), Koalicji Polskiej-PSL (Dariusz Klimczak, Władysław T. Bartoszewski), a także kół: Polski 2050 (Mirosław Suchoń), Porozumienia (Jan Strzeżek) i Kukiz'15 (Jarosław Sachajko). Nie wiadomo, czy jest reprezentant Konfederacji.

Przybył także główny doradca premiera ds. pandemii prof. Andrzej Horban, a także dr Arturzy Zaczyński, członek Rady Medycznej przy premierze.

W spotkaniu nie biorą udziału posłowie z koła Polskie Sprawy. Andrzej Sośnierz zapowiedział, że wyśle w imieniu swojego ugrupowania pismo do marszałek Sejmu i wiceministra zdrowia, w którym przedstawi propozycje koła, czyli m.in. masowe i darmowe testy dla wszystkich czy większe zaangażowanie sanepidu.