Z informacji przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że na wysokości Usnarza Górnego, po białoruskiej stronie granicy, w dalszym ciągu koczuje ponad dwudziestoosobowa grupa migrantów. Liczba osób w obozowisku się zmienia, a pogranicznicy obserwują tam od 15 do 24 osób.

Strażnicy informują, że migranci mają na bieżąco dostarczane jedzenie. Przed dwoma dniami obozowisko miały odwiedzić białoruskie media, w tym stacje telewizyjne.

O wprowadzenie stanu wyjątkowego okres 30 dni wnioskował rząd w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. Po białoruskiej stronie, w Usnarzu Górnym k. Krynek (woj. podlaskie) od tygodni koczuje grupa imigrantów, która chce dostać się do Polski. Zdaniem rządu, te i inne osoby są przywożone na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a akcja ma charakter "wojny hybrydowej".

W poniedziałek wieczorem większość sejmowa nie poparła uchwały znoszącej stan wyjątkowy jako nieuzasadniony sytuacją w kraju. Zgodnie z konstytucją stan wyjątkowy można wprowadzić, gdy w sytuacjach szczególnych zagrożeń środki konstytucyjne są niewystarczające.