Reklama

Rzecznik prasowy Energa Operator Lidia Serbin-Zuba poinformowała, że w połączeniu z planowaną farmą fotowoltaiczną i istniejącymi już źródłami wiatrowymi, biogazownią i odbiorcami nowy magazyn energii utworzy tzw. lokalny obszar bilansowania (LOB).

Wyjaśniła, że budowa lokalnego obszaru bilansowania jest "elementem zwiększenia bezpieczeństwa oraz efektywności energetycznej pracy systemu dystrybucyjnego spółki".

"Również w skali europejskiej takie rozwiązania znajdują się obecnie w fazie testowej. W całej UE dostępny komercyjnie jest tylko jeden magazyn energii – w 2014 r. został uruchomiony w Niemczech" - podkreśliła rzeczniczka Energa Operator.

"Lokalne bilansowanie, oparte o system magazynów energii, to jedno z najważniejszych zagadnień innowacyjnych na świecie w zakresie zapewniania bezpieczeństwa energetycznego. Nasza pilotażowa inwestycja w Pucku jest efektem prac badawczo-rozwojowych. Uruchomienie magazynu jest pierwszym, bardzo istotnym, elementem w podnoszeniu niezawodności dostaw energii. To także ważna technologia z punktu widzenia efektywności OZE. Właśnie na takie innowacyjne projekty stawiamy, aby realizować wizję i misję Grupy Energa" - powiedział, w komunikacie prasowym, prezes Energa SA Dariusz Kaśków.

Magazyn składa się z dwóch kontenerów o wymiarach 12 metrów długości, 2,5 metra szerokości i 3 metrów wysokości. Każdy z nich złożony jest z trzech modułów funkcjonalnych: dwukierunkowego przekształtnika energii elektrycznej, baterii litowo-jonowych oraz systemu zarządzania pracą urządzeń. Baterie i system zostały dostarczone do nowego magazynu energii przez konsorcjum, którego liderem jest firma Qumak.

Magazyn energii powstał w ramach programu Gekon (Generator Koncepcji Ekologicznych), wspólnej inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Jego głównym założeniem jest wsparcie rozwoju ekoinnowacji w Polsce.(PAP)