W mediach społecznościowych pojawiła się nieprawdziwa informacja, że od stycznia 2016 r. wchodzi 500 złotych na dziecko wraz z możliwością pobrania gotowego wniosku - podał w poniedziałek resort, który przygotowuje przepisy realizujące program Rodzina 500 plus.

"Podawany jest link do strony z wnioskiem, gdzie za jego pobranie trzeba wpisać numer telefonu. Jest to próba wyłudzenia pieniędzy za pobranie wniosku. Inicjatywa ta nie była konsultowana z Ministerstwem Rodziny, Pracy Polityki Społecznej" - zaznaczył resort.

Jak podkreślono, wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego zostanie dopiero opracowany przez MRPiPS, będzie on darmowy i dostępny także na stronie internetowej ministerstwa.

Reklama

Wnioski - podkreślił resort - będzie można go składać od momentu startu programu, co według zapowiedzi powinno nastąpić w kwietniu tego roku.

Zgodnie z projektem świadczenie wychowawcze 500 zł będzie wypłacał urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub gminne centra do realizacji świadczeń.

Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Program Rodzina 500 plus) jest w trakcie prac legislacyjnych. Jak podało MRPiPS, zakończono już etap uzgodnień międzyresortowych i projekt odpowiedniej ustawy znajduje się w konsultacjach społecznych, które mają potrwać do 21 stycznia.