Londyński "Sunday Times" publikuje dziś swoją doroczną listę najbogatszych Brytyjczyków, czy ściślej mówiąc - mieszkańców Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy w ścisłej czołówce trzystu nazwisk zabrakło królowej.

Na liście "Sunday Timesa" znalazło się 117 miliarderów - o 13 więcej niż przed rokiem. Aż 80 z nich mieszka w Londynie. Dominują zagraniczni potentaci, którzy wybrali Wielką Brytanię na miejsce osiedlenia. Listę otwiera pochodzący z Ukrainy Len Blawatnik - właściciel między innymi koncernu Warner Music z fortuną wartą 13 miliardów 170 milionów funtów.

Bławatnik odebrał palmę pierwszeństwa braciom Sri i Gopi Hindujom. W pierwszej dziesiątce są też między innymi Alisher Usmanow i Lakshmi Mittal od stali, bracia Reuben od rosyjskiego aluminium, Ernesto Bartarelli od szwajcarskich farmaceutyków i Roman Abramowicz od ropy i klubu piłkarskiego Chelsea.
Brytyjczyków jest w gronie miliarderów tylko dwóch: magnat handlowy Galen Weston i książę Westminsteru, który zawdzięcza swoją niezachwianą pozycję dziedzicznym hektarom najdroższych gruntów w centrum Londynu koło Hyde Parku.


Reklama

Fortuny tysiąca najbogatszych Brytyjczyków podwoiły się od czasu recesji, w przeciwieństwie do stanu majątkowego przeciętnych Brytyjczyków, których stopa życiowa powraca dopiero do stanu z 2008 roku.