Stany Zjednoczone apelują o przedłużenie zawieszenia broni w Gazie. Sekretarz stanu John Kerry mówi, że nie ustanie w wysiłkach na rzecz trwałego pokoju, uwzględniającego interesy bezpieczeństwa Izraela.

Po nieudanych wysiłkach na rzecz pokoju w Gazie podczas jego wizyty na Bliskim Wschodzie, John Kerry próbuje zrealizować plan B - przedłużenie tymczasowego zawieszenia broni, które umożliwiłoby podjęcie negocjacji. "Wierzymy, że humanitarne zawieszenie broni stwarza okazję do rozpoczęcia negocjacji i przekonania się czy możliwe jest trwale zawieszenie broni" - zaznaczył.

Kerry wyraził przekonanie, że konflikt izraelsko-palestyński może być rozwiązany wyłącznie poprzez negocjacje. "Każde trwałe rozwiązanie kryzysu w Gazie musi jednak doprowadzić do rozbrojenia Hamasu i grup terrorystycznych. Będziemy współpracować z Izraelem i społecznością międzynarodową dla osiągnięcia tego celu" - powiedział Kerry.

Trudno ocenić jakie są szanse na trwałe zawieszenie broni w Gazie. Jak zauważa "New York Times" Izrael ignorował wcześniejsze inicjatywy Johna Kerry'ego jak mało którego szefa dyplomacji USA w przeszłości.