Ukraińskie media poświęcają wiele uwagi rocznicowym wydarzeniom w Warszawie. W relacjach dotyczących obchodów 25-lecia uzyskania przez Polskę pełnej suwerennosci oraz wizyty w Warszawie Baracka Obamy przebija ton życzliwości wobec naszego kraju.
Reklama

Niemal w każdym dzienniku telewizyjnym oraz w uaktualnianych informacjach w sieci są wiadomości z Warszawy. W Kijowie odnotowano słowa prezydenta Bronisława Komorowskiego, iż Polska chce dobrych stosunków z Federacją Rosyjską, ale jednocześnie Moskwa musi wyrzec się używania siły wobec swoich sąsiadów. Cytowane są także słowa Baracka Obamy, który - podobnie jak ukraiński prezydent-elekt Petro Poroszenko - uważa, iż Ukraina nie powinna w zamian za dobre stosunki z Rosją rezygnować ze swej pełniej niezależności.

Przypominane są także słowa Obamy, iż to sami Ukraińcy powinni decydować o losie swego kraju bez wtrącania się w ich sprawy z zewnątrz. Część mediów przywołuje ponadto słowa amerykańskiego prezydenta, iż z niecierpliwością oczekuje na spotkanie z prezydentem-elektem Petro Poroszenką, by bezpośrednio od niego usłyszeć, czego obecnie potrzebuje Ukraina. Ukraińskie agencje poinformowały już o przylocie Poroszenki do Warszawy i o zapowiadanym na jutro spotkaniu z Barackiem Obamą.