Wideoblog Instrukcja Obsługi Języka Polskiego został nagrodzony przez unijną komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes. Serwis stworzyli uczniowie ze szkoły podstawowej z małej wsi Bestwinie w woj. śląskim.
Dzieci ze szkoły podstawowej im. św. Jana Kantego w krótkich, kilkuminutowych filmikach przedstawiają zagadnienia z polskiej gramatyki i teorii literatury, takie jak pisownia małą i wielką literą, style literackie czy jak pisać różne rodzaje listów. Wideoblog uczniowie zaczęli prowadzić w marcu 2013 r. i do tej pory mają już kilkadziesiąt wpisów czy raczej nagrań z poradami.
Drugie miejsce w kategorii indywidualnej zdobył blog KsiazkinaCzacie.blox.pl prowadzony przez 13-letniego Aleksego, który zapewnia, że „chłopaki naprawdę lubią czytać, ale tylko bombowe książki”. Swój blog zaczął prowadzić w 2011 r. Opisuje w nim nie tylko książki, które mu się spodobały, lecz także przeprowadza pierwsze wywiady z pisarzami (m.in. ze szwedzkim pisarzem, autorem „Biura detektywistycznego Lassego i Mai” Martinem Widmarkiem), recenzuje książki, które czyta swojej młodszej 4-letniej siostrze, a nawet próbuje przygotowywać potrawy znane z książek (np. placki z kminkiem z „Hobbita”).
Nagrody te zostały przyznane z okazji obchodzonego wczoraj dnia bezpiecznego internetu. Komisarz UE ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes zwycięzców konkursu wybrała spośród ponad tysiąca zgłoszeń. Dzień bezpiecznego internetu ma promować bezpieczne używanie sieci i technologii internetowych oraz zwalczanie nielegalnych bądź szkodliwych treści w sieci.