Demonstracje ekologów pod Stadionem Narodowym w Warszawie. Przedstawiciele organizacji humanitarnych i ochrony środowiska protestują przeciwko organizacji w jednym czasie w stolicy Polski Szczytu Węglowego i Szczytu Klimatycznego ONZ.

Przed Stadionem Narodowym, gdzie 8. już dzień o zmianach klimatycznych obraduje 12 tysięcy osób z prawie 200 krajów, ekolodzy rozwinęli transparenty z napisem „Koniec z brudną energią. Pozwólcie mówić ludziom”. Rozwinęli też dwa dywany: czerwony, po którym przechadzają się za rękę aktywiści ucharakteryzowani na przedstawicieli rządu i koncernów węglowych i zielony, na który zapraszają zwolenników czystej, zielonej energii.

„Jesteśmy tutaj, żeby zaprotestować przeciwko organizacji Szczytu Węglowego przez polską prezydencję. Myślimy, że polski rząd nie powinien prowadzić negocjacji i proponować fałszywych rozwiązań, jak czysty węgiel. Obserwowaliśmy w ubiegłym tygodniu tajfun na Filipinach i zniszczenia, jakie spowodował . Będzie coraz więcej głodu i biedy na świecie, jeśli będziemy kontynuować stosowanie paliw kopalnych i węgla” - tłumaczyła IAR Celine Charveriat z międzynarodowej organizacji humanitarnej Oxfam.

Ekolodzy argumentują, że polski rząd nie powinien promować wielkich koncernów reprezentujących lobby węglowe, wiedząc, że to spalanie węgla w znacznej mierze przyczynia się do pogorszenia sytuacji klimatycznej. Zdaniem organizacji ochrony środowiska polski rząd powinien bardziej inwestować w odnawialne źródła energii. Powołują się na ostatnie badania opinii publicznej, według których chcą tego także Polacy.