Patrzmy na UE jak na przedsięwzięcie wyjątkowe w historii świata, a nie jak na projekt europejski zaślepiony dążeniem do jednego państwa i jednej waluty - apelował szef PSL Waldemar Pawlak. Według niego ważne jest, aby Polska zachowała suwerenność w kluczowych sprawach.

Wicepremier i szef PSL mówił w czwartkowej debacie nad informacją premiera o przyszłości UE, że bardzo ważne jest, byśmy patrzyli na UE jako na przedsięwzięcie wyjątkowe w historii świata, które z bogactwa różnorodności tworzy bogactwo możliwości.

"Nie zgadzam się z takim zaślepionym spojrzeniem na projekt europejski tylko w kategoriach dążenia do jednego państwa i jednej waluty. Związek Radziecki już był i upadł, był za bardzo scentralizowany, za mocno skręcony, nie uwzględniał różnic kulturowych, specyfiki narodów" - mówił lider ludowców w debacie nad informacją premiera o przyszłości UE.

"Nie tędy droga. To nie jest droga do przodu, tylko do tyłu" - stwierdził.

W jego ocenie Europy nie można redukować tylko do waluty. "Europa to wspólne dziedzictwo chrześcijańskie, to kultura, to gospodarka, to właśnie różnorodność" - powiedział. W jego opinii jest to różnorodność połączona wspólnymi wartościami.

"W wymiarze gospodarczym mówimy tu (...) o swobodzie przepływu ludzi, towarów, usług i kapitału. To tworzy europejską przestrzeń" - podkreślił przewodniczący PSL.

Jak dodał, na Europę powinno patrzeć się w sposób pomysłowy. "Jeśli chodzi o zarządzanie w sytuacjach kryzysowych, to warto pamiętać o prostym stwierdzeniu, że najlepiej wychodzą improwizacje dobrze przygotowane" - powiedział Pawlak.

Dodał, że aby dobrze zarządzać w czasach kryzysu, trzeba mieć dobrze przygotowaną strategię i podejmować działania, zanim pojawi się kryzys.

Zdaniem prezesa PSL ważne jest także, aby budować polski patriotyzm jako patriotyzm zwycięski, a nie patriotyzm klęski

"Potrzebne jest planowanie, prewencja i - jak z analizy ryzyka wynika - zagrożenie trzeba przewidywać, a nie czekać na wypadek, a reagowanie jest ostatecznością" - mówił szef PSL.

W ocenie wicepremiera ważne jest, aby Polska zachowała podmiotowość w kluczowych dla narodu sprawach oraz abyśmy zwracali uwagę na ład społeczno-gospodarczy i dbali o to, by w Polsce - jak mówił Pawlak - "człowiek człowiekowi był bratem, a nie wilkiem".

"Abyśmy naród rozumieli jako rodzinę rodzin nastawioną na rozwój każdego, bo w rodzinie nawet ten, który jest najsłabszy też jest przygarnięty i cieszy się miłością. Nikt nie jest odrzucany na utylizację. (...) To jest ta przestrzeń, w której powinniśmy budować dobry ład oparty o rozwój, szacunek i godność każdego człowieka, a nie tylko zysk czy wyzysk" - podkreślił Pawlak.

Zdaniem prezesa PSL ważne jest także, aby budować polski patriotyzm jako patriotyzm zwycięski, a nie patriotyzm klęski, odwołując się do największych osiągnięć i zwycięstw. "Wystarczy wymienić trzy: Grunwald, Wiedeń i Warszawę, które zmieniały nie tylko Polskę, ale i świat oraz budowały taką przestrzeń, która otworzyła perspektywy do naszej historii narodowej" - zaznaczył.

"Polskę chcemy widzieć jako rodzinę rodzin, Polskę jako państwo wspierające, Polskę jako państwo tradycyjnie nowoczesne w Europie" - powiedział Pawlak.