Szczyt Ukraina-Unia Europejska, na którym zostanie ogłoszone zakończenie negocjacji o umowie stowarzyszeniowej między Kijowem a Brukselą, odbędzie się 19 grudnia - oświadczył we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy, Wiktor Majko.

"Właśnie nadeszło potwierdzenie, że szczyt odbędzie się 19 grudnia i do tego czasu powinniśmy zakończyć negocjacje nad polityczną częścią umowy" - powiedział dyplomata dziennikarzom.

Wcześniej zapowiadano, że szczyt Ukraina-UE odbędzie się w Kijowie.

W poniedziałek Pawło Klimkin, główny ukraiński negocjator umowy stowarzyszeniowej i umowy o wolnym handlu między UE a Ukrainą wyraził przekonanie, że mimo ostatnich kłopotów na linii Kijów-Bruksela z powody sprawy Tymoszenko do szczytu Ukraina-UE dojdzie, a liderzy ogłoszą wówczas zakończenie negocjacji.

"Najważniejsze, by na szczycie ogłosić w politycznej deklaracji, że zakończyliśmy negocjacje ws. umowy stowarzyszeniowej" - powiedział. - Jestem raczej pewny, że w następnej kolejności podpisane zostanie przyszłe porozumienie, i potem ratyfikowane także w Parlamencie Europejskim".

"Wierzę, że szczyt się odbędzie, bo to ważne dla dalszego rozwoju stosunków z UE. Ukraina i UE mają wspólne polityczne zobowiązanie, by po trzech i pół roku negocjacji spróbować zakończyć pracę nad porozumieniem do końca roku. Musimy wysłać ten ważny sygnał" - dodał.

Niedawne skazanie byłej premier Julii Tymoszenko na siedem lat więzienia nadwerężyło stosunki UE-Ukraina

Liderzy instytucji UE odwołali w listopadzie wizytę ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza w Brukseli i podkreślają, że Kijów musi spełnić warunki polityczne: respektowanie zasad demokracji i rządów prawa, w tym uprawnień opozycji i niezawisłości sądownictwa.

Sprawa Tymoszenko - powiedział Klimkin - "w pewien sposób dowodzi, że wymiar sprawiedliwości musi być głęboko zreformowany" na Ukrainie. "Jest konsensus, że musi być zreformowane prawo karne" - zapewnił. Podkreśli, że pochodzący z 1962 roku kodeks karny "jest jedną z najstarszych ustaw" na Ukrainie i jego zmiana pozwoli na rozpatrzenie odwołania od wyroku Tymoszenko "w kompletnie innych ramach prawnych".

UE i Ukraina już 20 października ogłosiły zakończenie technicznych negocjacji o wolnym handlu, co umożliwia polityczną decyzję o zakończeniu rozmów stowarzyszeniowych w grudniu, lecz tego nie gwarantuje. Klimkin potwierdził zakończenie negocjacji umowy o wolnym handlu, ale wskazał, że w politycznej części umowy o stowarzyszeniu "wciąż musimy ustalić język dotyczący europejskiej perspektywy Ukrainy", której domaga się Kijów, argumentując, że traktaty UE dają perspektywę ubiegania się o członkostwo w UE każdemu krajowi geograficznie położonemu w Europie.

Tymoszenko została skazana za podpisanie niekorzystnych umów gazowych w 2009 roku

Skazanie Tymoszenko, liderki opozycji, za podpisanie ze szkodą dla skarbu państwa umów gazowych z Rosją w 2009 roku, potępiła większość eurodeputowanych w Parlamencie Europejskim, a niektóre z państw UE, w tym Niemcy, Francja i Szwecja, zaapelowały, by podpisanie i ratyfikację umów stowarzyszeniowej i handlowej uzależnić od poprawy sytuacji politycznej na Ukrainie.

Unia uważa, że była premier powinna odpowiadać za swe czyny przed wyborcami, a nie przed sądem, w związku z czym władze Ukrainy powinny pozwolić Tymoszenko na powrót do polityki. Wydany przez sąd wyrok na to nie pozwala.

Jednym ze sposobów na uwolnienie Tymoszenko mogłoby być zniesienie karalności za przestępstwa gospodarcze, o które została oskarżona, jednak na razie nie chce się na to zgodzić rządząca Partia Regionów prezydenta Janukowycza. Przedstawiciele tego ugrupowania twierdzili wcześniej, że nie będą zmieniać prawa w interesie jednej osoby, czyli Tymoszenko.