Przedstawicielstwo Unii Europejskiej w Kijowie zdementowało w piątek informacje o zaostrzeniu zasad wydawania wiz dla obywateli Ukrainy w związku z prześladowaniami opozycji politycznej w tym kraju.

"To nieprawda. Państwa UE nie wprowadzały żadnych ograniczeń w wydawaniu wiz" - powiedział PAP rzecznik kijowskiego przedstawicielstwa UE David Stulik.

Tajne instrukcje dla unijnych dyplomatów

Wiadomości o "tajnych instrukcjach" dla dyplomatycznych placówek państw unijnych, w których Bruksela miała zalecić w ostatnim czasie bardziej skrupulatne rozpatrywanie wniosków wizowych Ukraińców, zdementował także konsulat Polski w Kijowie.

"Decyzje w kwestiach wizowych są sprawą narodową, a nie unijną. Nie ma także możliwości, by UE wydawała jakieś tajne instrukcje, ograniczające obywatelom Ukrainy wjazd do państw Unii" - wyjaśnił PAP kierownik tej placówki Rafał Wolski.

Informację o rzekomych ograniczeniach wizowych dla obywateli Ukrainy rozpowszechniają w miejscowych mediach politycy związani z opozycyjnym Blokiem Julii Tymoszenko.

Mówił o tym m.in. szef parlamentarnej komisji spraw zagranicznych, deputowany Ołeh Biłorus, który oświadczył, że na razie odmowy wydania unijnej wizy dotyczą tylko urzędników państwowych. "Jest to reakcja państw UE na to, że władze naszego kraju nie realizują obietnic, udzielonych władzom UE" - powiedział.

Wcześniej przed sankcjami Zachodu wobec przedstawicieli władz Ukrainy ostrzegał były wicepremier Hryhorij Nemyria, bliski współpracownik skazanej w ubiegłym tygodniu na 7 lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko.

Została ona ukarana za nadużycia przy podpisywaniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku. Wyrok ten doprowadził do ochłodzenia stosunków Ukrainy z UE. Bruksela uznała, że sprawa Tymoszenko ma wymiar polityczny.