W piątkowych masowych demonstracjach prodemokratycznych w Syrii manifestanci domagali się międzynarodowej ochrony ze względu na represje ze strony reżimu prezydenta Baszara El-Asada.

W Hamie w zachodniej Syrii, której mieszkańcy są tradycyjnie wrogo nastawieni wobec reżimu Asada, manifestujący domagali się międzynarodowej ochrony; nieśli tablice z napisami "Baszar, gra skończona!" i "Lud chce egzekucji prezydenta i jego bandy". Nagranie wideo z demonstracji zamieścili w piątek w serwisie internetowym YouTube.

Także nagranie z manifestacji w Hims w środkowej części Syrii zamieszczono na portalu YouTube. W Hims skandowano "Niech żyje wolna Syria!" i wykrzykiwano, że "Syryjskie wojsko to zdrajcy", w nawiązaniu do udziału armii w represjach.

W czwartek w Hims syryjskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły kilkadziesiąt aresztowań, dokonując najść na prywatne domy; w środę w operacjach wojskowych zginęło tam co najmniej 27 cywilów.

Reklama

Organizacja obrońców praw człowieka Human Rights Watch podała, że w środę syryjscy funkcjonariusze bezpieczeństwa "siłą zabrali 18 rannych ludzi" ze szpitala w tym mieście i uniemożliwili personelowi medycznemu dostęp do rannych.

W czwartek wieczorem syryjscy opozycjoniści zamieścili na profilu "The Syria revolution 2011" (syryjska rewolucja 2011) w portalu społecznościowym Facebook apel o manifestowanie pod hasłem "Piątek pod ochroną międzynarodową".

Media międzynarodowe nie dostają prawa wjazdu na teren Syrii

"Syryjczycy domagają się, by ONZ przyjęła rezolucję w sprawie stałej misji obserwacyjnej w Syrii - napisali. - Domagamy się przyjazdu międzynarodowych obserwatorów, domagamy się przyjazdu międzynarodowych mediów".

Media międzynarodowe nie dostają prawa wjazdu na teren Syrii.

Protestowano także na przedmieściach Damaszku, na północo-wschodnich terenach zamieszkanych przez Kurdów, w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii i w południowej części kraju w pobliżu granicy z Jordanią.

Jak przypomina agencja Reutera, kiedy Syryjczycy głośno apelują o międzynarodową ochronę, ze strony Zachodu nie ma nawet cienia zamiaru powtórzenia natowskich nalotów, jakie odegrały poważną rolę w obaleniu libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego.

Według szacunków ONZ w wyniku represji ze strony syryjskiego reżimu zginęło od marca tego roku ponad 2200 osób.