Internetowe serwisy wideo na żądanie coraz częściej oferują filmy szybciej, niż pojawiają się one w sprzedaży na płytach DVD czy Blu-ray.
W taki sposób jeden z najnowszych filmów z aktorem Mattem Damonem „Green Zone” wprowadził właśnie do oferty serwis TVScreen.pl. W sprzedaży na DVD i Blu-ray film pojawi się za dwa tygodnie. Wcześniej udało się to także innemu graczowi VoD.onet.pl, należącemu do portalu Onet.pl, w którym wcześniej można było oglądać filmy „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha oraz amerykański dramat „Wciąż ją kocham”.
– To kolejny milowy krok w rozwoju internetowej usługi wideo na żądanie w Polsce. Premiery produkcji największych światowych wytwórni w VoD jeszcze przed sprzedażą na DVD to nowość i przełomowy moment w rozwoju polskiego rynku dystrybucji filmów – mówi Marek Szklarz, rzecznik TVScreen.pl.
Zasada rządząca rynkiem dystrybucji filmów była dotychczas święta: najpierw premiera w kinie, potem sprzedaż na DVD i Blu-ray, później wypożyczalnie i na końcu telewizje. Internetowe serwisy wypożyczające filmy długo były na końcu tej listy. TVScreen, a wcześniej Onetowi, udało się przeskoczyć kilka miejsc do przodu w tej kolejce. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie trwająca już od dłuższego czasu współpraca z amerykańskimi wytwórniami, które coraz chętniej udostępniają swoje zasoby w sieci. TVScreen współpracuje m.in. z Universal Pictures, VoD.onet.pl z Warner Bros. Zagraniczne filmy oferują też ich konkurenci – należąca do Grupy Polsat Ipla (m.in. Warner Bros.), a także Iplex.pl.
Szybsze premiery to kolejna próba, jaką internetowe wypożyczalnie podjęły w celu przekonania do siebie klientów. Chodzi o to, aby ci ostatni przestali filmy nielegalnie ściągać z sieci, a zaczęli za ich oglądanie płacić.