Blisko 8 tysięcy osób na świecie uśmiercił wirus grypy A/H1N1 od kiedy go wykryto na przełomie marca i kwietnia tego roku - poinformowała w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W samej Europie w ciągu ostatniego tygodnia zanotowano dramatycznie wysoki wzrost liczby zgonów - o 85 proc.

Na nową grypę zmarło co najmniej 7826 osób, przy czym ponad tysiąc osób (16 proc.) zmarło w ciągu minionego tygodnia. Ponad połowę tych ostatnich zgonów odnotowano w regionie obu Ameryk. W poprzednim bilansie WHO informowała o 6750 zgonach w 206 krajach i terytoriach zamorskich.

Najbardziej dotknięte tzw. świńską grypą pozostają Ameryka Północna i Ameryka Południowa z 5360 ofiarami śmiertelnymi (wzrost o 554), następnie region Azji i Pacyfiku z co najmniej 1382 zmarłymi (wzrost o 59).

W Europie grypa spowodowała "co najmniej 650 zgonów (wzrost o 300 w ciągu ostatniego tygodnia)" - wynika z najnowszego bilansu WHO. Ostatnia mutacja wirusa budzi zaniepokojenie.

"W Europie zanotowano rozprzestrzenianie się pandemicznego wirusa; większość krajów (na kontynencie europejskim), w których w ciągu ostatnich tygodni nie stwierdzano jeszcze wysokiej aktywności chorób grypowych, zauważono ich szybki wzrost" - podała WHO.

"Bardzo silne działanie (wirusa) zaobserwowano w Szwecji, Norwegii, Mołdawii i we Włoszech", podczas gdy choroba osiągnęła juz swoją kulminację w Belgii, Bułgarii, na Białorusi, w Irlandii, Luksemburgu, Norwegii, Serbii, na Ukrainie i na Islandii - precyzuje WHO.

"Ponad 99 proc. wirusów typu A w Europie to wirusy pandemiczne H1N1 2009" - wynika z danych organizacji. Zaniepokojenie jest tym większe, że postać zmutowana wirusa H1N1, odkryta niedawno w Norwegii, spowodowała śmierć dwóch pacjentów we Francji.