Dla PiS druga kadencja rządów powinna pozostać w sferze marzeń, a sama partia powinna być tylko abstrakcją - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik PSL Jakub Stefaniak. Słuchając słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego stwierdzam, że rodzi nam się taki "PZPR bis" - dodał.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił podczas sobotniej konwencji swojego ugrupowania, że PiS musi stać się partią marzeń Polaków. "Musimy wiedzieć, w jakim kierunku należy" - podkreślał. Jak zaznaczył, PiS udowodniło w ciągu trzech lat, że potrafi rządzić uczciwie, potrafi być wiarygodne i potrafi realizować obietnice. "To nie deklaracje i słowa, a konkretny wskazują na to, że PiS potrafi rządzić" - dodał Kaczyński.

Lider partii rządzącej ocenił również, że oponenci PiS nie potrafią rządzić i udowodnili to wielokrotnie. "Oni nie są wiarygodni, nie dotrzymują słowa, oni przede wszystkim tolerują zło, także zło w tej wielkiej skali" - stwierdził Kaczyński.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki mówił, że celem PiS jest zapewnienie Polakom życia na poziomie europejskim. Jak dodał, Polacy muszą czuć się Europejczykami przede wszystkim pod względem standardu życia, płac, wynagrodzeń. "Jesteśmy bijącym sercem Europy. My dzisiaj inspirujemy Europę" - oświadczył szef polskiego rządu.

Reklama

Stefaniak w rozmowie z PAP odniósł się do słów Kaczyńskiego, że PiS musi stać się partią marzeń Polaków. "Fajnie by było. Jeśli chcą iść tą drogą, to bardzo się cieszę - być może to jest dobry trop, żeby PiS stało się partią abstrakcyjną" - stwierdził. Dodał, że dla PiS druga kadencja powinna pozostać właśnie w sferze marzeń.

"Jak słyszałem Kaczyńskiego, to stwierdzam, że rodzi nam się taki +PZPR bis+. Te wątki, które raczył poruszyć szanowny pan prezes, cudownie wpisywały się w retorykę Władysława Gomułki - partia, która jest przewodnią siłą narodu, wrogowie polityczni. Po trzecie - jak słyszymy prezesa, który mówi, że z ufnością trzeba patrzeć w przyszłość i iść słuszną drogą - to już jest żywy cytat z Gomułki" - zaznaczył rzecznik PSL.

Jak zauważył, rząd Morawieckiego jest oceniany najgorzej od 2015 r. Przywołał również najnowszy sondaż CBOS, według którego rząd odnotował w ciągu ostatniego miesiąca spadek poparcia o 8 pkt. proc. (obecnie 34 proc.) i poparcie to jest najmniejsze, odkąd premierem został Morawiecki. "Skoro w rządowym CBOS-ie spada poparcie, to widać, że w partii musi być duża panika" - podkreślił.

Według Stefaniaka Morawiecki mówił podczas sobotniej konwencji dokładnie to samo, co w Sejmie podczas dyskusji nad wotum zaufania oraz wotum nieufności. "Zaczyna się powtarzać, widać, że nie ma zupełnie pomysłu na to, jak przemawiać do ludzi" - ocenił rzecznik PSL. Odnosząc się do słów Morawieckiego, że w Polsce bije serce Europy, powiedział: "Bije, ale nie pełną piersią, tylko smogiem".

Pytany, co myśli o twierdzeniu premiera, że Polska jest przykładem dla Europy, Stefaniak ocenił, że jeśli już, to "przykładem tego, czego nie robić". "Jak w soczewce skupiamy wszystkie złe rzeczy, które kraj, członek UE może robić. To jest być może jakaś zasługa Morawieckiego, ale myślę, że niekoniecznie o to Polakom chodzi, żeby skupiać negatywne cechy" - dodał.