Prawa 700 tys. Włochów mieszkających w Wielkiej Brytanii były tematem poniedziałkowej rozmowy premiera Giuseppe Contego z głównym negocjatorem UE do spraw Brexitu Michelem Barnierem. Szef rządu mówił, że umowa musi gwarantować prawa obywateli państw Unii.

"Porozumienie w sprawie Brexitu musi zagwarantować w sposób konkretny prawa obywateli europejskich, a wśród nich 700 tysięcy Włochów, rezydentów w Zjednoczonym Królestwie" - podkreślił Conte, relacjonując swe rozmowy z Barnierem.

Również unijny negocjator położył po spotkaniu nacisk na znaczenie kwestii praw obywateli krajów UE, w tym - jak dodał - kilkuset tysięcy Włochów w umowie dotyczącej warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

"Mamy już zasadnicze porozumienie w sprawie zapewnienia takich praw; teraz musimy monitorować uproszczenie korzystania z nich" - wyjaśnił Barnier.

Drugą poruszoną w czasie spotkania sprawą była ochrona włoskiej żywności, mającej certyfikaty pochodzenia geograficznego.

W nocie kancelarii premiera w Rzymie, wydanej po rozmowach, podkreślono, że Conte ponownie zapewnił o wsparciu Włoch dla głównego unijnego negocjatora "w perspektywie porozumienia, które będzie szanować wolę narodu brytyjskiego i fundamentalne zasady Unii Europejskiej".