W Singapurze oficjalnie rozpoczęło się w czwartek 51. spotkanie ministrów Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) oraz krajów partnerskich. Dyskusje będą dotyczyły m.in. sytuacji na Półwyspie Koreańskim i handlu międzynarodowego.

W wydarzeniach w Singapurze wezmą w tym tygodniu udział ministrowie z 10 państw ASEAN oraz 17 innych krajów, w tym USA, Rosji, Chin, Japonii, Korei Południowej i Korei Północnej.

Wśród prawdopodobnych tematów spotkań, oprócz Półwyspu Koreańskiego, wymienia się również narastające napięcia na spornym Morzu Południowochińskim, sytuację prześladowanych w Birmie muzułmanów Rohingja oraz konfliktów handlowych, w tym eskalacji wojny celnej między USA a Chinami.

„Widzimy rosnące niepewności polityczne (…) W tym samym czasie każdy z krajów ASEAN jest poddawany różnym wpływom i presji ze strony większych mocarstw” - mówił w czwartek na ceremonii otwarcia spotkania premier Singapuru Lee Hsien Loong.

Spotkanie ASEAN może być okazją do rozmów pomiędzy ministrami z Korei Płd., Korei Płn., USA i Chin w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i formalnego zakończenia wojny koreańskiej z lat 1950-1953. Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un wielokrotnie deklarował skłonność do denuklearyzacji, ale nie ogłoszono jak dotąd konkretnego grafiku tego procesu.

W Singapurze jest już minister spraw zagranicznych Korei Południowej Kang Kiung Wha, która jeszcze w czwartek ma wziąć udział w dwustronnych spotkaniach z ministrami z Rosji, Chin i Japonii. W środę Kang oceniała w rozmowie z ministrem współpracy międzynarodowej Birmy Kyaw Tinem, że denuklearyzacja jest „skomplikowanym procesem”. Podkreśliła, że ład pokojowy i gwarancje bezpieczeństwa dla Korei Północnej będą dyskutowane równolegle z denuklearyzacją.

Minister spraw zagranicznych Korei Północnej Ri Jong Ho wyleciał już z Pjongjangu i spodziewany jest w Singapurze w piątek rano – podała japońska agencja Kyodo, powołując się na anonimowe źródła. Uwagę obserwatorów przykuwa możliwość spotkania Ri z sekretarzem stanu USA Mike’iem Pompeo oraz szefem dyplomacji Japonii Taro Kono, choć spotkania takie nie zostały potwierdzone.

Pompeo ma przybyć do Singapuru w piątek rano, a Kono przyleciał do tego państwa-miasta w środę. Wszyscy ministrowie najprawdopodobniej wezmą udział w sobotnim forum regionalnym.

O sytuacji na Półwyspie Koreańskim dyskutowali już w kuluarach wydarzeń w Singapurze szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow i jego chiński odpowiednik Wang Yi – podało w czwartek rosyjskie MSZ. Oprócz tego Wang wzywał w czwartek do zwiększenia wysiłków na rzecz budowy ładu pokojowego na półwyspie.

Budowa „stabilnego ładu pokojowego” była jednym z postanowień wspólnego oświadczenia podpisanego przez przywódcę Korei Płn. Kim Dzong Una i prezydenta USA Donalda Trumpa po ich historycznym szczycie w Singapurze 12 czerwca. Kim ponownie zadeklarował tam skłonność do „całkowitej denuklearyzacji”, a Trump zobowiązał się do udzielenia jego reżimowi gwarancji bezpieczeństwa.