Zastępczyni naczelniczki Związku Harcerstwa Polskiego skierowała do instruktorów list w związku ze zbliżającą się rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego; przedstawiła w nim m.in. pomysł stworzenia we współpracy z Obywatelami RP portalu nt. znaku Polski Walczącej - donosi wpolityce.pl.

Jak podał portal w czwartek, zastępczyni naczelniczki ZHP ds. wychowania, harcmistrzyni Lucyna Czechowska kilka dni temu rozesłała do instruktorów list w związku ze zbliżającą się 74. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

W liście - do którego treści dotarło wpolityce.pl - Czechowska napisała, że chciałaby, aby harcerze rocznicę powstania w tym roku świętowali "zupełnie inaczej niż dotychczas". "Są dwa pomysły, które krążą po GK (Głównej Kwaterze) aktualnie, oba dotyczą służby na zewnątrz organizacji" - informowała.

Jednym z pomysłów jest stworzenie portalu na temat znaku Polski Walczącej, który dziś - według harcmistrzyni - "jest wykorzystywany nagminnie przez nacjonalistów i faszystów". Jak wyjaśniła, strona internetowa ma być "źródłem dobrej treści, materiałów dydaktycznych i informacyjnych, nie wojną z prawą stroną sceny politycznej".

"Założeniem strony zajmie się WKiP, WIP chciałabym powierzyć stronę merytoryczną strony" - napisała. "Przy czym mamy tu współpracę z Obywatelami RP, którzy mają na to kilka pomysłów, ale idea jest taka, żeby harcerze byli gospodarzami portalu, tak jak mają być po SzSz (Szarych Szeregach) opiekunami samego znaku" - dodała.

Kolejną propozycją jest "akcja zaprzyjaźnienia się gromad i drużyn z konkretnymi szaroszeregowcami (nie tylko uczestnikami PW) po to, aby ulżyć im w samotności, troskach codziennego życia, w efekcie też dowiedzieć się, jakie jest ich przesłanie o wojnie, ale to w wyniku naturalnej relacji, a nie wywiadu, który trwa kilka godzin". "Ze strony Stowarzyszenia SzSz jest na coś takiego duża otwartość" - zaznaczyła Czechowska.

"Projekt portalu chcielibyśmy uruchomić pod koniec lipca, zaś akcję z SzSz rozpocząć planować po wakacjach" - czytamy w liście harcmistrzyni.