Polskę, Łotwę i Estonię łączy bardzo duża zbieżność interesów i wspólne oczekiwania wobec UE; chcemy, by głos naszego regionu był jeszcze bardziej doniosły na forum europejskim - powiedział wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

Kwestie unijne były głównym tematem piątkowych spotkań premiera Mateusza Morawieckiego z szefami rządów Litwy, Łotwy i Estonii w Wilnie. Przed południem Morawiecki spotkał się z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem i prezydent Dalią Grybauskaite; po południu wziął udział w rozmowach z premierami wszystkich trzech państw bałtyckich, a następnie - w formule dwustronnej - z szefami rządu Łotwy Marisem Kuczinskisem i Estonii Jurim Ratasem.

Jak poinformował po spotkaniach Morawieckiego z premierami Szymański, szef polskiego rządu omówił ze swoimi partnerami "najważniejsze tematy, przede wszystkim z agendy europejskiej". Celem tych rozmów - jak podkreślił - było umocnienie współpracy i wspólnego stanowiska w sprawach budżetu unijnego po roku 2020, przyszłości wspólnego rynku usług i rynku cyfrowego oraz migracji.

Reklama

- Mamy tu bardzo dużą zbieżność interesów i wspólne oczekiwania wobec UE. Chcemy, by głos naszego regionu był jeszcze bardziej doniosły na forum europejskim - zaznaczył wiceminister.