Utrzymanie władzy przez CDU/CSU to pozytywny sygnał dla rozwoju stosunków niemiecko-chińskich - komentuje w poniedziałek wybory w Niemczech chińska agencja Xinhua, zaznaczając, że kanclerz Angela Merkel będzie dalej walczyć z protekcjonizmem.

Mimo rosnącej fali populizmu w Europie, konserwatywne ugrupowanie kanclerz Merkel obroniło status największej partii w niemieckim parlamencie – pisze w komentarzu Xinhua.

Jak podaje chińska agencja, kierująca niemieckim rządem od 12 lat Merkel "od dawna znana jest z tego, że wspiera globalizację i współpracę międzynarodową". "Dla tych, którym zależy na przyszłym rozwoju relacji chińsko-niemieckich, jej czwarta kadencja to pozytywny sygnał" - ocenia Xinhua i podkreśla, że w trakcie sprawowania urzędu kanclerza Niemiec Merkel aż 10-krotnie odwiedzała Chiny.

"Dojrzałe stosunki chińsko-niemieckie" - pisze agencja - są "kluczowe dla globalnego dobrobytu i stabilności" w "coraz bardziej nieprzewidywalnym świecie". Oba kraje posiadają "znaczny wpływ międzynarodowy" i są "aktywnie zobowiązane do rozwiązywania konfliktów i kryzysów metodami politycznymi i dyplomatycznymi, a nie militarnymi".

W szczególności – pisze dalej Xinhua – oba kraje powinny uważać na "widmo protekcjonizmu" wyłaniające się w niektórych miejscach Europy. "Przez wiele lat Niemcy pod wodzą Merkel były jednym z największych światowych eksporterów i beneficjentów wolnego handlu. Byłoby więcej niż przygnębiającym, gdyby Niemcy pozwoliły na bariery handlowe przeciwko zagranicznym przedsiębiorstwom, w tym chińskim firmom, co nie tylko zablokowałoby eksport i inwestycje, ale również ugodziłoby w samych Europejczyków" - ocenia, wyrażając nadzieję, że Merkel będzie w dalszym ciągu przeciwstawiać się protekcjonizmowi.

W ostatnich latach Chiny stały się pierwszym partnerem handlowym Niemiec, które już od dawna są największym importerem chińskich towarów w Europie – przypomina chińska agencja. Zdaniem Xinhua druga i czwarta gospodarka świata uzupełniają się; reformy gospodarcze Pekinu i rosnący chiński rynek stwarzają szanse dla niemieckich przedsiębiorstw, a zaawansowane technologie i doświadczenie w zarządzaniu Niemiec pomagają Chinom ulepszać ich przemysł.

"Solidna niemiecka gospodarka, której z pewnością pomogły bliskie relacje z Chinami, była kartą atutową Merkel w wyborach federalnych" - ocenia Xinhua.

Według opublikowanych w poniedziałek oficjalnych wyników niemieckich wyborów blok partii chadeckich CDU/CSU zdobył 33 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowała się SPD, która uzyskała 20,5 proc., co stanowi najgorszy wynik w jej historii. Trzecią siłą w Bundestagu będzie antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) z wynikiem 12,6 proc.