System sądownictwa wymaga wielkich zmian i odwagi w ich wprowadzaniu - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro po piątkowym spotkaniu z osobami pokrzywdzonymi przez wymiar sprawiedliwości.

Jak podkreślił na wspólnej konferencji prasowej z premier Beatą Szydło, na spotkaniu z pokrzywdzonymi przez wymiar sprawiedliwości, razem z szefową rządu wysłuchali "przejmujących historii". "Te słowa, które tam padały, często pełne emocji i żalów, są jednym wielkim wołaniem o wielką zmianę w polskim sądownictwem" - mówił Ziobro.

Zdaniem ministra, "warto by było", aby z pokrzywdzonymi odbyli spotkanie "prominentni przedstawiciele sędziów", którzy - jak ocenił - podczas wcześniejszej konferencji prasowej "z taką pewnością siebie i butą w głosie mówili, że wszystko jest dobrze i w porządku, i w sądownictwie tak naprawdę jedynym problemem jest to, że jest władza, która chce dokonywać zmiany".

Reklama

Spotkać się ze środowiskiem osób pokrzywdzonych przez sądy powinni również - według Ziobry - "przedstawiciele opozycji, ci wszyscy, którzy w Sejmie krzyczą, że tak naprawdę jest dobrze i trzeba tylko robić jakieś korekty i powierzchowne zmiany, i utrzymać to, co jest".

"Takich historii, tych Polaków, którzy tu zostali zaproszeni, jest tysiące" - zaznaczył szef MS. "My musimy zmienić system, ale ten system wymaga wielkiej zmiany, wymaga też odwagi w prowadzeniu tych zmian i mam nadzieję, że to, co rozpoczęliśmy, to nam się uda, i będziemy to z przekonaniem czynić" - dodał Ziobro.