Blisko 90 proc. polskich nastolatków ma za sobą doświadczenia z alkoholem, dwie trzecie przynajmniej raz paliło papierosy, a co trzeci - marihuanę, dlatego tak istotne jest prowadzenie działań edukacyjnych – uważa Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz.

W czwartek w Warszawie wręczono nagrody w organizowanym przez GIS konkursie "Szkoła wolna od używek". Był on skierowany do szkół ponadgimnazjalnych i polegał na opracowaniu projektu edukacyjnego, którego celem ma być przeciwdziałanie uzależnieniom od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.

"Polska młodzież ma niestety coraz częściej doświadczenia z rożnymi używkami. Badania pokazują, że blisko 90 proc. nastolatków ma za sobą pierwsze doświadczenia z alkoholem, dwie trzecie potwierdza że próbowało papierosów, a jedna trzecia przyznaje, że miała kontakty z marihuaną" – powiedział PAP Posobkiewicz.

Dodał, że wskaźniki te są wysokie i konieczne jest poszukiwane sposobów na dotarcie do młodych ludzi z przekazem, że to co robią – często w sposób nierozsądny - mając naście lat, może wpłynąć na ich całe życie, rozwój fizyczny i psychiczny, wykształcenie, możliwość założenia w przyszłości rodziny czy posiadania dzieci.

Dlatego, jak wskazał, Inspektorat zdecydował się np. na zainaugurowanie w tym roku kampanii "Melanż. Oczekiwania vs. rzeczywistość". "Chcieliśmy dzięki niej, za pomocą krótkich filmów, pokazać młodym ludziom, że pójście w stronę niekontrolowanego melanżu powoduje często blamaż" – wyjaśnił.

Kolejną formą dotarcia do nastolatków z przekazem był konkurs "Szkoła wolna od używek”, którego laureatów nagrodzono w czwartek. Zdaniem Posobkiewicza, programy edukacyjne przygotowane przez młodych ludzi dla rówieśników, wykorzystujące ich sposób komunikacji i bazujące często na ich zainteresowaniach mogą przynieść dobre efekty. Dodatkowo, jak ocenił, młodzież która angażuje się w programy edukacyjne jest lepiej uformatowana, bardziej świadoma skutków podejmowanych decyzji i działań.

Na konkurs nadesłano ponad 100 projektów. Wśród wyróżnionych znalazły się m.in. szkoły z Ostrowa Wielkopolskiego, Katowic, Nowego Tomyśla, Wałbrzycha, Siemianowic Śląskich i Lubina. Najlepsze inicjatywy nagrodzono zestawem interaktywnym składającym się z tablicy, projektora i oprogramowania oraz voucherami na zakup sprzętu sportowego.