Zmieni się w firmach rola specjalistów od ochrony danych. Administratorzy bezpieczeństwa informacji (ABI) zostaną zastąpieni przez inspektorów ochrony danych (IOD) - czytamy w "PB". W zdecydowanej większości firm ich powołanie będzie obowiązkowe, podczas gdy obecnie istnienie ABI w przedsiębiorstwie jest kwestią wyboru.

Te zmiany to wynik przyjętego w maju 2016 r. przez Unię Europejską nowego rozporządzenia dotyczącego ochrony danych osobowych. Kraje członkowskie muszą stosować nowe regulacje od 25 maja 2018 r.

Jak zauważa "PB", obecnie ABI pełni w zasadzie rolę doradczą dla administratora danych osobowych, który też sam może pełnić tę funkcję. IOD będzie m.in. informował go, a także pracowników, o ich obowiązkach i doradzał, monitorował przestrzeganie przepisów, współpracował z organem nadzorczym (GIODO) i występował w relacjach z osobami, których dane są przetwarzane.

Reklama

Inspektor, tak jak obecnie ABI, ma podlegać bezpośrednio najwyższemu kierownictwu administratora i nie może być przez nie odwołany, jeśli prawidłowo będzie wykonywał swoje zadania. (PAP)