Budowa trasy Via Carpatia jest dla Polski priorytetem, który wzmocni więzy gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział szef resortu infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas Szczytu Premierów Państw Inicjatywy Środkowoeuropejskiej w Sarajewie.

We wtorek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk reprezentował polski rząd na Szczycie Premierów Państw Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (IŚE) w Sarajewie. Spotkanie zwieńczyło prezydencję Bośni i Hercegowiny w IŚE.

"Współpraca w realizacji projektów infrastruktury transportowej na obszarze państw IŚE wymaga zdecydowanego wzmocnienia" - mówił, cytowany w informacji prasowej MIB, minister Adamczyk. Dodał, że "polepszenie jakości połączeń transportowych na osi Północ-Południe będzie impulsem do rozwoju gospodarczego naszego regionu".

Podkreślił, że budowa trasy Via Carpatia jest dla Polski priorytetem, który wzmocni więzy gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej.

Minister Adamczyk, wraz z wiceminister Justyną Skrzydło, wzięli udział w sesji plenarnej szefów państw IŚE. Jak czytamy w komunikacie prasowym, tematem rozmów były połączenia transportowe państw Inicjatywy oraz integracja w dobie kryzysu migracyjnego w Europie. Adamczyk podkreślił potrzebę rozwijania projektów regionalnych, m.in. w obszarze infrastruktury.

Ponadto minister i wiceminister MIB "spotkali się z wicepremierami Czarnogóry i Serbii - Milutinem Simovićem (ministrem rolnictwa) oraz Zoraną Mihajlovic (ministrem transportu i infrastruktury)". Rozmawiali oni o współpracy gospodarczej i transportowej oraz rozwoju szlaku Via Carpatia. Resort poinformował, że Serbia wyraziła poparcie dla realizacji tego projektu.

Podczas zainicjowano prezydencję w IŚE Białorusi.

Inicjatywa Środkowoeuropejska jest zinstytucjonalizowaną formą współpracy subregionalnej 18 państw Europy Środkowej i Europy Południowo-Wschodniej, zainicjowaną w 1989 r. (PAP)