statystyki

Prezes Itaki: Czekamy w kolejce po pieniądze z tarczy [WYWIAD NPBP]

autor: Patrycja Otto13.05.2020, 08:40; Aktualizacja: 22.07.2020, 10:33
Piotr Henicz, prezes Itaki

fot. materiały prasowe

Piotr Henicz, prezes Itaki fot. materiały prasoweźródło: DGP

- Na skutek pandemii koronawirusa sprzedaż zagranicznych wycieczek wróciła do poziomu sprzed 30 lat - mówi Piotr Henicz, prezes Itaki.

Jak pan myśli, kiedy znów będzie można wyjeżdżać za granicę?

Liczę na to, podobnie jak ludzie z branży na całym świecie, że część programu Lato 2020 uda się zrealizować. Na pewno sezon będzie okrojony, zarówno pod względem czasu trwania, jak i geografii wyjazdów. Zbyt wiele jest w tej chwili niewiadomych, aby pokusić się o precyzyjne prognozy, kiedy nastąpi odmrożenie turystyki. W wielu miejscach na świecie hotele zaczynają się powoli otwierać na ruch krajowy lub regionalny. Ale stąd jeszcze daleka droga do wznowienia międzynarodowego ruchu turystycznego i zorganizowanych wyjazdów.

Ciekawe jest, czy otwarcie granic załatwi sprawę? Czy Polacy wciąż będą zainteresowani spędzaniem urlopu poza krajem?

Na pewno nie będzie tak, że następnego dnia po otwarciu granic i wznowieniu ruchu lotniczego odnotujemy masowy wzrost rezerwacji, salony sprzedaży wypełnią się klientami i wrócimy do tego, co było rok temu. Najpierw ruszą podróże biznesowe, wyjazdy w sprawach losowych, może poleci trochę osób w celach turystycznych, na własną odpowiedzialność. Podstawową sprawą są tu zasady kwarantanny, obowiązującej w krajach docelowych i przy powrocie do Polski. Bez jej zniesienia zorganizowane podróże nie mają racji bytu. Kiedy przestanie obowiązywać, ważne będą decyzje krajów docelowych, kiedy otworzą się na zorganizowane przyjazdy turystyczne. Z rozmów prowadzonych z klientami wynika, że są zainteresowani wyjazdami zagranicznymi, ale chcą podróżować bezpiecznie, a my mamy im to zapewnić.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję