Rosjanie dążą do rozproszenia ukraińskich oddziałów. Dlatego atakują na Charkowszczyźnie.

Rosyjskie wojska otworzyły nowy front przeciwko Ukrainie. Od piątku atakują na północny wschód od Charkowa, zmuszając władze do ewakuacji lokalnej ludności. Rosjanie przekonują, że zajęli pięć przygranicznych wsi. Serwis DeepState i Ukraińska Prawda podają, że pod okupacją znalazło się sześć. Jak podaje dziennikarz Jurij Butosow, powstał w ten sposób przyczółek o długości 5 km i szerokości 10. Uderzenie jest prowadzone przede wszystkim w kierunku Łypti i Wowczańska. Z tej drugiej miejscowości uderzenia na obwód biełgorodzki – upokarzając Władimira Putina – prowadził Rosyjski Korpus Ochotniczy pod dowództwem Dienisa Kapustina vel Nikitina.

Równocześnie trwa ostrzał liczącego przed wojną 1,5 mln mieszkańców Charkowa. Część prasy w Europie sugeruje, że celem Władimira Putina jest zdobycie tej metropolii. Według „Bilda” uderzenie lądowe na drugie pod względem wielkości miasto już się rozpoczęło.

Teza „Bilda” jest jednak dyskusyjna. Przy granicy z Ukrainą zgromadzonych jest zbyt mało wojsk, aby ofensywa na Charków mogła dać prawdopodobieństwo jakiegokolwiek sukcesu. Według ośrodka analitycznego ISW chodzi raczej o odciągnięcie ukraińskich oddziałów z innych rejonów. Przede wszystkim z okolic Czasiw Jaru i z bronionych wiosek na Zachód od Awdijiwki.

Dla Rosjan te dwa kierunki są najbardziej perspektywiczne. Celem strategicznym jest zajęcie całego obwodu donieckiego. W czasie uderzeń na charkowszczyźnie Rosjanie równolegle zajęli Nowobachmutiwkę i Sołowjowe położone niedaleko Oczeretynego. Chodzi o utworzenie tu kotła, w który wpaść mają duże zgrupowania ukraińskie.

Ukraińcy z kolei skupiają się obecnie na kluczowej miejscowości, jaką jest Czasiw Jar. Obrona w tym mieście została wzmocniona, a ofensywa rosyjska wyhamowała. Miasto jest kluczowe, jeśli Kijów chce powstrzymać dalsze postępy oddziałów Władimira Putina. Jest ono położone na wzniesieniu, z którego korzystnie można ostrzeliwać dwa duże ośrodki – Kramatorsk i Słowiańsk. Cały wysiłek rosyjski jest skierowany na Czasiw Jar. W jego zdobyciu ma pomóc otwarcie nowych kierunków natarcia. Takich jak na charkowszczyźnie. Chodzi o jak największe rozproszenie oddziałów ukraińskich i uniemożliwienie wzmocnienia miejsc takich jak Czasiw Jar. ©℗