"Każda wojna, każda zbrojna konfrontacja zawsze kończy się klęską wszystkich" - to słowa papieża Franciszka z ogłoszonego w czwartek orędzia wideo, przedstawiającego intencję modlitw na kwiecień o niestosowanie przemocy. Przesłanie nagrano przed hospitalizacją papieża, który od środy przebywa w rzymskiej klinice Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych.

W nagraniu wideo przygotowanym przez Światową Sieć Modlitwy Papieża Franciszek powiedział: "Żyć, mówić i działać bez przemocy nie oznacza rezygnacji ani przegranej czy wyrzeczenia się czegokolwiek. Jest to aspirowanie do wszystkiego".

Papież przywołał słowa św. Jana XXIII z encykliki "Pacem in terris", ogłoszonej 60 lat temu, że "wojna jest szaleństwem, czymś dalekim od racjonalności".

"Każda wojna, każda konfrontacja zbrojna zawsze kończy się klęską wszystkich" - oświadczył Franciszek.

Wezwał: "Rozwijajmy kulturę pokoju. Pamiętajmy, że nawet w przypadku uzasadnionej obrony celem jest pokój. I że tylko pokój bez broni może być trwałym pokojem".

"Uczyńmy z niestosowania przemocy, tak w życiu codziennym, jak i w stosunkach międzynarodowych zasadę naszych działań. Módlmy się o szersze upowszechnienie kultury niestosowania przemocy, co wiąże się ze zmniejszeniem użycia broni zarówno przez państwa, jak i przez obywateli" - zaapelował papież. (PAP)

sw/ ap/