Jak ogłosiła w środę stanowa komisja wyborcza, pochodząca z ludu Yupik polityk zdobyła 51,5 proc. głosów, zaś Palin - 48,5 proc. Peltola stanie się w ten sposób pierwszym od 1972 r. przedstawicielem Demokratów z Alaski w Izbie Reprezentantów.

Głosowanie odbyło się 16 sierpnia, jednak dopiero w środę podano ostateczne wyniki. To m.in. wynik nowej ordynacji wyborczej - systemu preferencyjnego - w ramach którego wyborcy szeregują kandydatów od najbardziej preferowanych, do najmniej.

Reklama

Po podliczeniu tylko pierwszych preferencji Peltola uzyskała 40 proc. głosów, zaś Palin 31 proc., wobec czego decydujące okazały się preferencje wyborców trzeciego z kandydatów, Republikanina Nicka Begicha.

Wybory uzupełniające rozpisane zostały po śmierci w marcu br. dotychczasowego kongresmena z Alaski, Republikanina Dona Younga. Young reprezentował jedyny okręg wyborczy Alaski w Izbie przez 49 lat. Obecna kadencja Peltoli potrwa jedynie do stycznia przyszłego roku i aby utrzymać mandat, będzie musiała ponownie pokonać Palin i Begicha w wyborach do Kongresu w listopadzie. (PAP)