Rosja rozpoczęła ewakuację ze wszystkich swoich placówek dyplomatycznych na Ukrainie – podaje w środę „Kommiersant”. MSZ w Moskwie zapowiedziało wywiezienie swoich pracowników we wtorek po tym, jak Rada Federacji, izba wyższa parlamentu Rosji, wydała zgodę na użycie rosyjskiej armii w Donbasie.

„We wszystkich placówkach dyplomatycznych Rosji na Ukrainie rozpoczęła się ewakuacja personelu” – poinformował pracownik ambasady rosyjskiej w Kijowie. „Kommiersant” podaje tę informację, powołując się na agencję TASS.

Rosja podjęła decyzję o ewakuacji swoich dyplomatów z Ukrainy – informowało w komunikacie we wtorek ministerstwo spraw zagranicznych w Moskwie. Jak podano, decyzja o ewakuowaniu personelu rosyjskich placówek dyplomatycznych na Ukrainie została podjęta w celu „ochrony ich życia i bezpieczeństwa”.

W środę w ukraińskich mediach pojawiły się doniesienia, że w konsulatach Rosji we Lwowie i w Odessie dyplomaci palili coś, najprawdopodobniej dokumenty.

We wtorek Rada Federacji na wniosek prezydenta Władimira Putina wydała zgodę na użycie rosyjskich sił zbrojnych poza granicami kraju.

Dzień wcześniej Putin podpisał dekret o uznaniu niepodległości samozwańczych „republik ludowych” w ukraińskim Donbasie – Ługańskiej (ŁRL) i Donieckiej (DRL), a także podpisał z ich liderami porozumienia o przyjaźni i współpracy. We wtorek zostały one ratyfikowane.

just/ akl/