W obwodzie lwowskim, tak jak w reszcie kraju, zaostrza się sytuacja z koronawirusem. Według danych ministerstwa zdrowia poprzedniego dnia w regionie wykryto ponad 1300 infekcji.

Do szpitali trafiło prawie 300 chorych, a łącznie hospitalizowanych jest ponad 3 tys. pacjentów - poinformowała Lwowska Państwowa Administracja Obwodowa, cytowana przez portal NV.ua. Zajętych jest ok. 68 proc. przygotowanych miejsc dla pacjentów z Covid-19 - pisze Wysokyj Zamok.

Lekarz Lwowskiego Obwodowego Klinicznego Szpitala Infekcyjnego Mychajło Riczniak podczas piątkowego briefingu na temat sytuacji epidemicznej poinformował, że w szpitalu brakuje miejsc i zdarza się, że na jedno łóżko kładzione są dwie osoby - pisze portal NV.ua.

Według przekazanych przez niego informacji w szpitalu przygotowano 200 miejsc, a w piątek rano przebywało w nim 224 pacjentów.

"Dostawiliśmy dodatkowe łóżka, ale są przypadki, kiedy mąż z żoną albo matka z córką są na jednym łóżku" - powiedział. "Miejsc praktycznie nie ma, kiedy tylko ktoś jest wypisany, na jego miejsce już kładzie się inny pacjent" - dodał.

Zaznaczył, że pacjenci trafiają do szpitala w ciężkim stanie, 70 proc. z nich wymaga terapii tlenowej. Jest wielu młodych pacjentów w wieku 35-45 lat.

Władze pracują nad przygotowaniem kolejnych miejsc dla chorych. W regionie obowiązują zaostrzone restrykcje przeciwepidemiczne.

Na Ukrainie poprzedniej doby wykryto najwięcej od początku pandemii nowych przypadków zakażeń koronawirusem - ponad 18 tys. Zmarło 326 osób, a do szpitali przyjęto ponad 4,8 tys. chorych.