Odkąd działa nowa wersja mObywatela, wydaliśmy już ponad 3,5 miliona mDowodów - poinformował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Jak zaznaczył, niedługo pojawią się też kolejne usługi w aplikacji np. historia pojazdu, informacja o jakości powietrza i o tym, gdzie można zagłosować w wyborach.

Cieszyński o aplikację mObywatel pytany był w TVP Info. Od 14 lipca dostępna jest jej zaktualizowana wersja wraz z nową usługą - mDowodem, czyli cyfrowym dokumentem tożsamości.

"Tych nowych mDowodów, które wydajemy od 14 lipca, mamy już ponad 3,5 miliona. To bardzo szybkie tempo przyrostu" - powiedział minister.

mDowodem można się posługiwać na terenie całego kraju. Wyjątkiem jest wyjazd za granicę i wnioskowanie o tradycyjny dowód osobisty.

Cieszyński zaznaczył, że mObywatel ma być nie tylko dowodem w telefonie komórkowym, lecz także aplikacją, w której można załatwiać swoje sprawy.

Zapowiedział, że niedługo w aplikacji pojawią się kolejne usługi, w tym historia pojazdu, informacje o jakości powietrza z liczącej ponad 700 punktów pomiarowych Edukacyjnej Sieci Antysmogowej, czy też informacje na temat tego, gdzie będziemy mogli zagłosować w następnych wyborach.

"Każdego miesiąca jedna czy dwie nowe funkcje będą do tej aplikacji dochodzić" - podkreślił szef resortu cyfryzacji.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ maak/