Rząd we wtorek po godz. 11 rozpoczął posiedzenie; ministrowie zajmą się projektem ustawy wprowadzającej Slim VAT 3, który ma uprościć rozliczanie przez podatników podatku od towarów i usług. Rząd wysłucha też informacji na temat sytuacji sektora energetycznego.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług został przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Przewiduje on wprowadzenie zmian mających na celu m.in. poprawę płynności finansowej firm, zmniejszenie formalności VAT w obrocie międzynarodowym, poszerzenie zakresu zwolnień z VAT, uproszczenie fakturowania czy konsolidację i ujednolicenie wiążących informacji.

Uproszczenia ujęte w Slim VAT 3 obejmują ponadto wprowadzenie nowych zasad w zakresie przeliczania kursów walut w przypadku wystawienia faktur korygujących, rezygnację z obowiązku drukowania dokumentów przez kasy online/wirtualne, ułatwienia w pakiecie VAT e-commerce i liberalizację warunków dla podatnika bezgotówkowego (zwrot VAT – 15 dni).

Podczas wtorkowych obrad, rząd ma też wysłuchać informacji ministrów aktywów państwowych oraz klimatu i środowiska dotyczącej sytuacji sektora energetycznego. (PAP)

rbk/ par/