Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock w środę wieczorem wyjeżdża w swoją pierwszą podróż; najpierw do Paryża i Brukseli, później odwiedzi Warszawę - poinformował w środę rzecznik niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych. W Warszawie szefowa MSZ będzie 10 grudnia.

Minister Baerbock uda się najpierw w środę wieczorem do Paryża, gdzie w czwartek rano spotka się ze swoim francuskim odpowiednikiem Jean-Yves Le Drianem.

W czwartek po południu minister Baerbock uda się do Brukseli na rozmowy z Wysokim Przedstawicielem UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa. Ponadto minister Baerbock spotka się w Brukseli m.in. z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

W piątek rano minister Baerbock uda się do Warszawy, gdzie spotka się z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. W programie wizyty w Warszawie jest również złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz spotkanie z rzecznikiem praw obywatelskich Marcinem Wiąckiem. W piątek po południu minister Baerbock wróci do Berlina.

Rozmowy minister spraw zagranicznych w Paryżu, Brukseli i Warszawie "będą dotyczyły bieżących kwestii bilateralnych, europejskich i polityki zagranicznej, w tym sytuacji między Rosją a Ukrainą, przeciwdziałania globalnemu kryzysowi klimatycznemu, przewodnictwa Polski w OBWE w 2022 r., sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, a także przyszłości Unii Europejskiej i francuskiej prezydencji w UE" - informuje MSZ.

Berenika Lemańczyk (PAP)