Poniedziałkowe spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z wiceszefową Komisji Europejskiej Vierą Jourovą miało charakter kurtuazyjny; omówione zostały bieżące sprawy z zakresu działań pani komisarz - poinformował po spotkaniu PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

"Spotkanie pana premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się w związku z wizytą komisarz Viery Jourovej na uroczystościach rocznicy powstania Solidarności. Miało charakter kurtuazyjny. Na spotkaniu były omawiane bieżące sprawy z zakresu działań pani komisarz" - przekazał PAP po spotkaniu rzecznik rządu.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej - zgodnie z komunikatem KE - w Gdańsku weźmie udział w ceremonii wręczenia nagród Free Speech Awards oraz w wydarzeniach upamiętniających 41. rocznicę Deklaracji Solidarności. Spotka się też z byłym prezydentem RP Lechem Wałęsą.

Jourova wygłosi też przemówienie w Europejskim Centrum Solidarności. Spotka się również z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz oraz przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova podczas wizyty w Polsce ma także zaplanowane spotkanie z przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej i liderem PO Donaldem Tuskiem oraz jednym z liderów opozycji Szymonem Hołownią. Wcześniej w poniedziałek Jourova rozmawiała z rzecznikiem praw obywatelskich Marcinem Wiąckiem.

1 września wiceszefowa KE weźmie udział w uroczystości na Westerplatte z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej.