Jestem zwolennikiem przenoszenia tych wszystkich gałęzi gospodarki, które się da, na otwartą przestrzeń. Tak też rekomenduje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu - powiedziała w środę wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

Semeniuk była pytana w Polskim Radiu 24 o najnowsze ustalania dotyczące odmrażania gospodarki.

Wiceminister przypomniała, że wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin na wtorkowym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą przedstawił harmonogram znoszenia obostrzeń, które chciałby wprowadzić w Polsce.

"Musimy poczekać cierpliwie do informacji, które zapadną dzisiaj na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego (...) wczoraj do późnej nocy trwały jeszcze rozmowy z Radą Medyczną w tym zakresie" - powiedziała wiceminister rozwoju.

Podkreśliła zarazem, że potrzeba otwarcia gospodarki jest ogromna. Zastrzegła, że obecnie "możemy sobie pozwolić na kontrolowany optymizm", ale należy też brać pod uwagę liczby zachorowań i hospitalizacji z powodu covid.

"Jestem zwolennikiem przenoszenia tych wszystkich gałęzi gospodarki, które się da, na otwartą przestrzeń. Tak też rekomenduje panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i Rządowemu Zespołowi Zarządzania Kryzysowego" - oświadczyła.

"Tak, jak robiliśmy to w maju 2020 r. - odmrażanie gastronomii, branży eventowej, również wszystkich imprez rodzinnych, które są przed nami, czyli komunie, wesela. To wszystko musi być organizowane w protokole sanitarnym" - zaznaczyła Semeniuk.

Dodała, że od poniedziałku w 11 województwach o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń część obostrzeń została poluzowana. Wskazała, że "ten schemat regionalizacji wydaje się tym, który będzie kontynuowany".

Pytana o możliwość wprowadzenia "paszportów covidowych" wydawanych dla osób zaszczepionych, powiedziała że nie jest zwolnieniem tego typu rozwiązań. Przypomniała jednocześnie, że w Europie toczą się dyskusje na ten temat.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w tym tygodniu, że w środę przedstawiony zostanie plan znoszenia obostrzeń na najbliższe kilka tygodni.

Z kolei wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin mówił w poniedziałek, że jego zdaniem, do końca maja cała polska gospodarka powinna być uwolniona. "Rzecz jasna muszą być utrzymane i rygory sanitarne, i ten pozytywny trend, jeżeli chodzi o liczbę zachorowań" – zastrzegał.

Od 26 kwietnia w 11 województwach o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń część obostrzeń została poluzowana. Otwarte są w nich salony fryzjerskie i kosmetyczne, a dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej przeszły na nauczanie hybrydowe. Inne ograniczenia, dotyczące m.in. kin i teatrów, galerii handlowych, siłowni czy gastronomi, pozostały. W pięciu województwach - śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim oraz opolskim – obowiązują wszystkie nałożone wcześniej obostrzenia.