Rząd Niemiec zamierza skierować Bundeswehrę do walki z przemytnikami ludzi na Morzu Śródziemnym. W operacji NATO "Sea Guardian" ma wziąć udział maksymalnie 650 niemieckich żołnierzy. Decyzja rządu w Berlinie zapadnie prawdopodobnie w środę.

Głównym zadaniem Bundeswehry ma być patrolowanie wybranych obszarów Morza Śródziemnego. W uzasadnionych przypadkach niemieckie patrole będą mogły dokonywać przeszukań okrętów podejrzanych o wspieranie terroryzmu - podają niemieckie media.

Operacja "Sea Guardian" ma być - jak pisze agencja dpa - pomostem łączącym operację "Sophia" na obszarze pomiędzy Libią a Włochami z działaniami na Morzu Egejskim.

"Sea Guardian" ma zastąpić misję "Active Endeavour" istniejącą od 2001 roku, dla której w połowie lipca wygasł mandat Bundestagu.

Bundestag zajmie się propozycją rządu w przyszłym tygodniu. Zgodnie z niemiecką konstytucją na udział Bundeswehry w operacji poza granicami kraju musi wyrazić zgodę parlament.

Minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier (SPD) i szefowa resortu obrony Ursula von der Leyen (CDU) zwrócili się do klubów poselskich koalicji rządowej o poparcie wniosku. Ich zdaniem niestabilna sytuacja w regionie Morza Śródziemnego jest wodą na młyn dla przemytników ludzi i broni. Brak skutecznej państwowej kontroli pozwala grupom terrorystycznym jak Państwo Islamskie na niezakłócane przez nikogo przygotowywanie akcji terrorystycznych.

NATO planowało od dawna przekształcenie operacji "Active Endeavour" na Morzu Śródziemnym, która ma za zadanie chronić jednostki cywilne przed atakami terrorystycznymi, w szerszą morską operację bezpieczeństwa, która będzie mogła pomóc unijnej operacji "Sophia" wymierzonej w przemytników ludzi.

Unijna operacja "Sophia" została zainicjowana 22 czerwca 2015 roku. Początkowo jej działania polegały głównie na zbieraniu informacji o działalności gangów przemytników ludzi w centralnej części Morza Śródziemnego. W październiku tego samego roku operacja weszła w drugą fazę, polegającą na identyfikacji, przechwytywaniu i neutralizacji statków przemytniczych na wodach międzynarodowych.

Aby zapobiec kolejnej fali migracji przez Morze Śródziemne, z wybrzeży Libii do Włoch, Unia Europejska postanowiła w czerwcu 2016 r. rozszerzyć i przedłużyć mandat operacji (do 27 lipca 2017). Nowy mandat obejmuje m.in. wyszkolenie około 100 funkcjonariuszy libijskiej straży przybrzeżnej do walki z przemytnikami ludzi oraz nadzór nad przestrzeganiem embarga ONZ na dostawy broni do Libii. (PAP)

lep/ cyk/

arch.