Od 1 listopada br. z bezpłatnej mammografii będą mogły skorzystać kobiety w wieku od 45 do 74 lat. Od 2025 roku mają obowiązywać tylko mammografie cyfrowe - poinformowała w piątek minister zdrowia Katarzyna Sójka.

Szefowa MZ poinformowała na piątkowym briefingu w Warszawie o rozszerzeniu programu profilaktyki raka piersi, po odbyciu szerokich konsultacji z gronem m.in. lekarzy i organizacji pacjenckich.

"To przede wszystkim obniżenie i podwyższenie wieku dla bezpłatnej mammografii dla kobiet w Polsce. Dzisiaj funkcjonujące rozwiązania - od 50 roku życia do 69 roku życia bezpłatnych badań mammograficznych - poszerzamy o pięć lat w dół i podwyższamy o pięć lat w górę" - powiedziała Sójka.

Dzięki nowym rozwiązaniom, jak mówiła, kobiety między 45 a 74 rokiem życia będą w Polsce mogły na podobnych zasadach jak do tej pory, korzystać z profilaktycznych badań mammograficznych.

Badania dla poszerzonej grupy będą dostępne od 1 listopada br.

Kolejne rozwiązanie w profilaktyce raka piersi to m.in. zwiększenie przez MZ możliwości badania immunohistochemicznego receptorów w raku piersi. "Będą one mogły być wykonane na wczesnym etapie, co - mam nadzieję - na pewno skróci diagnostykę i jednocześnie przyspieszy możliwość włączenia odpowiedniego leczenia dla pacjentek" - stwierdziła Sójka.

Poinformowała, że w przyszłości - od 2025 roku - będą też obowiązywały wyłącznie mammografie cyfrowe. (PAP)

Agata Zbieg, Katarzyna Lechowicz-Dyl

agz/ ktl/ par/