Krzysztof Szczerski ucina spekulacje, jakoby Polska miała zaangażować się w konflikt w Syrii. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta powiedział w TVP Info, że nie ma mowy, by do tego kraju trafiły jakiekolwiek nasze wojska.

Szczerski był pytany o poranną deklarację szefa BBN Pawła Solocha, że Polska jest gotowa wysłać myśliwce F-16 do patrolowania przestrzeni powietrznej nad Syrią. Krzysztof Szczerski wykluczył, by polskie samoloty miały brać udział w walkach. Jak mówił, słowa Solocha były powtórzeniem wcześniejszej wypowiedzi ministra obrony narodowej, ze Polska jest gotowa rozważyć wysłanie samolotów do Syrii na prośbę sojuszników. by wykonywały one loty patrolowe.

Sekretarz stanu w KPRP podkreślił, że to samo dotyczy wojsk lądowych. Przypomniał, że taka decyzja wymagałaby m.in. zgody prezydenta i sformowania kontygentu. "Nie ma w ogóle mowy o tym, by w jakikolwiek sposób Polska włączyła się do wojny"- zakończył.

Rano w radiowej Trójce szef BBN Paweł Soloch wyjaśniał, że loty polskich F-16, jeśli do nich dojdzie, będą miały charakter monitorujący.