Nowoczesna będzie wnosić o odrzucenie Programu 500 Plus w pierwszym czytaniu. Poinformowała o tym dziennikarzy wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak. Posłowie rozpoczynają dziś prace nad rządowym projektem wprowadzającym świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dziecko w wysokości 500 złotych miesięcznie.

Mniej zamożnym rodzinom świadczenie będzie przyznawane już na pierwszego potomka. Pomoc będzie przysługiwała tym rodzinom, w których dochód na jedną osobę nie przekroczy 800 złotych i 1200 w przypadku dzieci niepełnosprawnych.

Jesteśmy przeciwni tej ustawie - mówiła Barbara Dolniak. Jej zdaniem, rodziny w trudnej sytuacji finansowej przeznaczą te pieniądze na inne cele, niekoniecznie na potrzeby dzieci. Posłanka Nowoczesnej dodała, że rodzinom należy pomagać w inny sposób, wielotorowo. Wspierać w postaci tanich żłobków, przedszkoli, opieki w szkole nad dziećmi po lekcjach - wyliczała. Jak powiedziała, rodzinom należałoby też pomagać przy wynajęciu lub kupnie taniego mieszkania. Dodała, że kobiety muszą też mieć pewność, że po powrocie z urlopu macierzyńskiego, bądź wychowawczego będą mogły wrócić do pracy.

Prawo i Sprawiedliwość chce zakończyć prace nad Programem 500 Plus jeszcze na tym posiedzeniu. W piątek ma się nim zająć Senat - tak wynika ze wstępnego porządku obrad izby.