Proces niełatwy, ale konieczny - tak o kwestii sprowadzania repatriantów mówi Andrzej Halicki. Rząd przeznaczy dziś 30 milionów złotych na powrót do kraju Polaków ze Wschodu.

Program będzie dotyczył głównie naszych rodaków w Kazachstanie i na Ukrainie - mówił w radiowej Jedynce minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. Jak podkreślił, do tej pory nie wykorzystywaliśmy pełnej puli środków na ten cel i pomoc tym, którzy chcą do Polski wrócić. Minister podkreślił, że takich Polaków nie jest wielu, jednak sam proces nie będzie prosty. Nie chodzi bowiem o samo ich sprowadzenie, ale też umiejscowienie ich u nas na stałe, w tym pomoc w znalezieniu pracy. Dla Polaków, którzy przez wiele dekad nie mieli kontaktu z naszym językiem, może to być skomplikowane - mówił minister Halicki.

Wczoraj w wywiadzie dla TVP Info premier Ewa Kopacz zapowiadała, że w przyszłorocznym budżecie znajdą się środki na repatriację Polaków ze Wschodu. Decyzje w tej sprawie zapadną na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów. Do końca tej kadencji ma powstać program repatriacji.