Katyń był największym kłamstwem Europy XX wieku - uważa gość radiowej Jedynki profesor Andrzej Kunert. Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dodaje, że Katyń w niesłychanie wyrazisty sposób pokazuje, że niestety można w imię wielkich interesów poświęcać prawdę.

Profesor Kunert mówił, że Katyń był też kłamstwem założycielskim Polski Ludowej. Naturalną konsekwencją tej zbrodni było stworzenie, przy ogromnym udziale władz sowieckich, nowych, alternatywnych struktur komunistycznej władzy w Polsce. Historyk podkreślił ponadto, że zbrodnia katyńska była wymierzona w Drugą Rzeczpospolitą. "Mocodawcy świetnie zdawali sobie sprawę, kto jest najmocniejszym przeciwnikiem systemu" - skonstatował.

Poranny gość Polskiego Radia zapewnił, że mauzoleum upamiętniające ofiary zbrodni komunistycznych na Powązkach zostanie zbudowane w planowanym terminie. Dzisiaj w Rada ogłosi ostatecznego zwycięzcę konkursu na projekt mauzoleum. Decyzję podejmuje Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa , bo w konkursie organizowanym przez SARP na koncepcję architektoniczną mauzoleum zwycięzca naruszył prawa autorskie. Narodowy pogrzeb polskich bohaterów ma odbyć się we wrześniu.

Reklama