Rosja rozbuduje muzea w Katyniu i Miednoje. Jak dowiedziało się Polskie Radio, ponad 2 miliony 200 tysięcy euro przeznaczyło na ten cel Ministerstwo Kultury. Pieniądze trafić mają na konto Centralnego Muzeum Historii Współczesnej Rosji, które zarządza tymi dwoma kompleksami memorialnymi.
Reklama

Rosyjski resort kultury postanowił w ten sposób dołożyć swoją cegiełkę do obchodów 70. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. „Pieniądze zostały wydzielone z budżetu ministerstwa, choć przeżywa ono trudną sytuację finansową i musiało ograniczyć wydatki” - podkreśliła w rozmowie z Polskim Radiem dyrektor Centralnego Muzeum Historii Irina Wielikanowa.

Chodzi o budowę nowego pawilonu dla muzeum w Katyniu i dokończenie prac budowlanych w Miednoje. Łącznie na te cele Ministerstwo Kultury Rosji przeznaczyło 172 miliony rubli, to jest równowartość około 2 milionów 200 tysięcy euro. „W obu tych miejscach spoczywają zamordowani polscy oficerowie, jak również radzieccy obywatele, których ofiara zaświadcza o naszej wspólnej tragedii” - tłumaczy Irina Wielikanowa. Dyrektor Centralnego Muzeum apeluje też do Polaków, aby z szacunkiem odnosili się do żołnierzy Armii Czerwonej, którzy polegli walcząc z hitlerowskimi oprawcami.