Angela Merkel apeluje o wszczęcie niezależnego śledztwa w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu. Niemiecka kanclerz zaznaczyła, że niezbędne do tego jest zawieszenie broni na Ukrainie.

Podczas konferencji prasowej polityk zaapelowała do rządu i prezydenta Rosji, aby szukali dyplomatycznego wyjścia z kryzysu, w jakim znaleźli się Ukraińcy i Rosjanie. Mówiła, że strony konfliktu powinny kontaktować się ze sobą i zadbać o to, by doszło do rozejmu. Angela Merkel stwierdziła, że nie ma żadnej alternatywy dla wyjścia z obecnej sytuacji, jak droga dyplomacji.

Kanclerz dodała, że wszystkie osoby odpowiedzialne za katastrofę malezyjskiego samolotu muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Polityk powiedziała, że wiele wskazuje na to, że maszyna została zestrzelona.

Niemiecka kanclerz przyznała, że świat musi zastanowić się na tym, w jakim stopniu Rosja odpowiedzialna jest za to, co obecnie dzieje się na Ukrainie.

Wczoraj o godzinie 12.14 samolot linii Malaysia Airlines wyleciał z Amsterdamu. Leciał do Kuala Lumpur. Boeing 777-200 zniknął z radarów o 16.20, gdy znajdował się na wysokości przelotowej ponad 10 tysięcy metrów. Jego szczątki odnaleziono w rejonie samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, niedaleko granicy z Rosją. Na pokładzie maszyny było 298 osób. Nikt nie przeżył.