MSZ opublikował zalecenia dla kibiców, którzy wybierają się na Mundial w Brazylii. Dyplomaci radzą by unikać dużych zbiorowisk ludzi, manifestacji i poruszania się poza centrami miast.

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej rozpoczną się jutro starciem Brazylii i Chorwacji na stadionie w Sao Paulo. Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy polski MSZ przypomina o podstawowych środkach ostrożności, które należy stosować przebywając w Brazylii. Przede wszystkim należy unikać miejsc, gdzie mogą pojawić się manifestacje lub protesty. Mogą one nie tylko sparaliżować transport, ale przede wszystkim sprowokować zdecydowane działania policji. Dlatego MSZ odradza przyłączanie się nawet do pokojowych zbiorowisk. Ponadto należy pamiętać, by bez odpowiedniej opieki nie zapuszczać się w dzielnice biedy. Wejście w te rejony dużych brazylijskich miast może zakończyć się poważnymi problemami. Trzeba pamiętać również, by nie eksponować biżuterii, aparatów, telefonów i innego sprzętu elektronicznego, gdyż można narazić się na kradzież lub napad.

W razie problemów MSZ służy pomocą konsularną. Jeśli w danym mieście nie ma polskiego konsulatu, można udać się do placówki dowolnego kraju Unii Europejskiej. MSZ zaleca też wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia na czas pobytu za granicą a także rejestrację w systemie e-konsulat poprzez stronę MSZ.

Mecze podczas mistrzostw w Brazylii będą odbywać się w 12 miastach, czyli w Sao Paulo, Rio de Janeiro, Belo Horizonte, Porto Alegre, Brasilia, Cuiaba, Kurytyba, Fortaleza, Manaus, Natal, Recife i Salvador. Finał zaplanowano na 13 lipca w Rio de Janeiro.