Grupa polskich muzułmanów zaapelowała o uwolnienie porwanego w Syrii fotoreportera. Oświadczenie w sprawie Marcina Sudera przesłały mediom działające w Polsce Liga Muzułmańska oraz Muzułmański Związek Religijny.

Z okazji trwających właśnie największych dla islamu świąt Id al-Fitr, muzułmanie zaapelowali do wszystkich stron konfliktu w Syrii, by doprowadzono do uwolnienia Polaka. Jak napisali, jego porwanie to zamach na wolność i godność człowieka.

Jeden z sygnatariuszy apelu, imam Ali Abi Issa z Ligi Muzułmańskiej RP powiedział Polskiemu Radiu, że muzułmanie mają nadzieję pomóc w ten sposób w uwolnieniu Marcina Sudera. „Jest to nasz wkład do którego jesteśmy zobowiązani wobec Rzeczpospolitej. Nie wiemy, czy nasz apel odniesie skutek, ale staramy się, aby na całym świecie usłyszano głos muzułmanów w Polsce i aby wiedziano, że potępiamy porwanie Marcina Sudera” - dodał imam Issa.

Marcin Suder został porwany 23 lipca w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii. Polaka uprowadzono z jednego z biur prasowych należących do syryjskich rebeliantów. Do tej pory nie wiadomo, co dzieje się z fotoreporterem. W polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych działa specjalny zespół, który stara się doprowadzić do uwolnienia Polaka.