Wczesną jesienią KRRiT ogłosi konkurs na kolejne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX-1). Jak poinformowała we wtorek Krajowa Rada, jedno z nich "z dużym prawdopodobieństwem" będzie przeznaczone dla programu o charakterze społeczno-religijnym.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podsumowała we wtorek zakończone 2 lipca konsultacje w sprawie możliwości umieszczenia czterech programów telewizyjnych na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-1).

Miejsca te czasowo zajmują programy TVP; zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej ma je zwolnić do 27 kwietnia 2014 r.

W toku konsultacji do KRRiT napłynęło 4942 stanowiska, w tym 3392 listy pocztą elektroniczną i 1551 pocztą tradycyjną. Przeważająca większość z nich dotyczyła umieszczenia na multipleksie programu TV Trwam, nadawanego przez fundację o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis. W przypadku ofert innych nadawców głosy były podzielone, ale wskazywały na potrzebę poszerzenia oferty w szczególności o programy dla dzieci, sportowe i podróżniczo-przyrodnicze.

"Kierując się głosami wyrażonymi w ramach konsultacji społecznych, jeden z programów przeznaczymy dla programu o charakterze społeczno-religijnym. To jest informacja, którą mogę już powiedzieć z dużym prawdopodobieństwem, ale ostateczna nasza decyzja będzie zawarta wtedy, kiedy ogłosimy ten konkurs" - powiedział przewodniczący KRRiT Jan Dworak.

Dopytywany, ilu nadawców dziś nadaje program o takich charakterze, szef KRRiT powiedział, że dwóch - TV Trwam i Religia.tv.

Swoje zainteresowanie nadawaniem na MUX-1 wraziło czterech nadawców - TVP, TVN, Cyfrowy Polsat i Turner Broadcasting System Europe.

W przypadku ogłoszenia konkursu TVP chciałby uzyskać koncesje dla TVP Info, TVP Seriale, TVP Rozrywka i TVP Dokument. Telewizja publiczna wnosi jednak o odstąpienie od ogłaszania postępowania koncesyjnego i udzielenie TVP rezerwacji częstotliwości dla TVP1 HD i TVP2 HD, które mogłyby na stałe pozostać na MUX-1.

Stanowisko Turnera jest objęte klauzulą tajemnicy przedsiębiorstwa, jednak z przekazanych przez KRRiT informacji wynika, że program tego nadawcy miałby być skierowany do widowni dziecięcej (Turner jest nadawcą m.in. programu dla dzieci Cartoon Network - PAP).

Fundacja Lux Veritatis, która wcześniej ubiegała się o miejsce na MUX-1, nie wzięła udziału w konsultacjach.

"W kontekście takim, że i nadawca, i środowiska związane z tym nadawcą, w szczególności środowiska polityczne, bardzo gwałtownie domagały się, żeby te konsultacje były jak najszersze i jak najłatwiejszy był w nich udział, to, że sam nadawca nie skorzystał z okazji, żeby swoje stanowisko w trakcie konsultacji przestawić, jest zaskakujące" - ocenił Krzysztof Luft z KRRiT.

Znaczna większość biorących udział w konsultacjach wypowiedziała się przeciwko umieszczeniu na MUX-1 programów w standardzie HD ze względu na nieprzygotowanie gospodarstw domowych do odbioru programów telewizyjnych w wysokiej rozdzielczości. Zainteresowani są tym jednak nadawcy. TVN w swoim stanowisku wskazała też, że przyznanie takiego prawa jedynie nadawcy publicznemu powoduje nierówne traktowanie podmiotów na rynku.

Jest też kanał dla młodzieży TV

Cztery inne miejsca na MUX-1 Krajowa Rada rozdysponowała w ub. roku. W zakończonym w kwietniu 2011 r. konkursie startowało 17 nadawców, zwyciężyli: Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka. W lipcu KRRiT poinformowała, że program Kino Polska Nostalgia (po tym, jak spółka Kino Polska TV zrezygnowała z koncesji na nadawanie) zastąpi Polo TV - program z polską muzyką. Od decyzji odmawiających przyznania miejsc na MUX-1 odwołali się czterej nadawcy. Krajowa Rada wszystkie odwołania odrzuciła w styczniu tego roku.

Skargę fundacji na tę decyzję KRRiT oddalił w maju WSA w Warszawie, podobnie jak skargę spółki Mediasat - nadawcy kanału Tele5. Dyrektor finansowa Lux Veritatis Lidia Kochanowicz zapowiedziała w rozmowie z PAP skargę kasacyjną do NSA w tej sprawie. Wcześniej informowała też, że fundacja weźmie udział w nowym konkursie KRRiT.

Fundacja Lux Veritatis prawdopodobnie będzie się ubiegać w tym konkursie także o miejsce dla nowego kanału dla młodzieży TVM1, co o. Rydzyk zapowiedział w połowie czerwca na łamach "Naszego Dziennika".

KRRiT wielokrotnie podkreślała, że nieprzyznanie Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce (w lipcu 2013 r.) TV Trwam przestanie być dostępna dla odbiorców. Decyzja KRRiT o przyznaniu fundacji nowej koncesji na rozpowszechnianie programu drogą satelitarną oznacza, że nadal będzie ona mogła być odbierana za pomocą anten satelitarnych oraz w sieciach telewizji kablowej. W taki sam sposób po wyłączeniu nadawania analogowego rozpowszechniane będą dziesiątki programów, w tym m.in. TVN24, Polsat News, Religia TV czy Superstacja.

W połowie lipca KRRiT przyznała fundacji koncesję na nadawanie TV Trwam przez kolejne 10 lat - do 2023 r.

Z udostępnionych przez KRRiT pod koniec lutego br. danych firmy badawczej Nielsen Audience Measurement wynika, że w styczniu i w lutym średnia minutowa oglądalność TV Trwam wyniosła ok. 5,7 tys. widzów, zaś Religia.tv - 4,5 tys. W tym samym czasie techniczną możliwość odbioru tego programu miało ok. 29 proc. ludności Polski, zaś Religia.tv - ok. 52 proc.