Prezydent Bronisław Komorowski przyjmie w piątek w Belwederze lidera francuskiej Partii Socjalistycznej i kandydata tej partii na prezydenta Francji Francoisa Hollande'a - poinformowała PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

"Jest normalną praktyką, że głowa państwa przyjmuje jednego z głównych kandydatów w wyborach prezydenckich innego kraju. Zwłaszcza że pan Hollande jest liderem ugrupowania politycznego, które pełni istotną rolę na francuskiej scenie politycznej" - powiedziała PAP Trzaska-Wieczorek.

Jak podkreśliła, "perspektywa działań podejmowanych przez prezydenta w sprawie budowanie interesu Polski na arenie międzynarodowej jest perspektywą międzynarodową, a nie międzypartyjną".

Hollande będzie w piątek gościem debaty w ramach "Klubu Goście Gazety" zatytułowanej "Przyszłość Europy: nadzieje i pułapki", w której weźmie udział także były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Podczas pobytu w Warszawie lider francuskich socjalistów spotka się też z szefem SLD Leszkiem Millerem.

Premier Donald Tusk poinformował w środę, że nie przewiduje spotkania z Hollande'em. Jak zaznaczył, w sprawach dotyczących wyborów w innych krajach ma zwyczaj zachowywać się powściągliwie.

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" napisał w niedzielę, że przywódcy Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii uzgodnili, że w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi we Francji nie będą spotykać się Hollande'em. Według tygodnika w ten sposób konserwatywni przywódcy UE chcą wesprzeć ubiegającego się o reelekcję prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

Kandydat socjalistów zapowiada, że jeśli wygra, będzie chciał renegocjować podpisany w ubiegłym tygodniu w Brukseli przez 25 przywódców krajów UE, w tym Donalda Tuska, nowy traktat międzyrządowy, tzw. pakt fiskalny. Pakt wymusza więcej dyscypliny w finansach publicznych, zwłaszcza w państwach eurolandu, ustanawiając nowe, bardziej automatyczne sankcje.

Hollande jest jednym z najpoważniejszych kontrkandydatów Sarkozy'ego w wyborach prezydenckich we Francji. Pierwsza tura wyborów odbędzie się 22 kwietnia, a dogrywka 6 maja.