Przywódcy Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii uzgodnili, że w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi we Francji nie będą spotykać się z kandydatem francuskich socjalistów Francois Hollandem - podał w niedzielę niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

W ten sposób konserwatywni przywódcy chcą wesprzeć ubiegającego się o reelekcję prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

Nie tylko sympatia dla prezydenta Sarkozy'ego

"Powodem tego paktu przeciwko Hollande'owi jest nie tylko sympatia dla prezydenta Sarkozy'ego. Konserwatywni politycy są przede wszystkim oburzeni, że socjalista Hollande zapowiedział, iż gdy wygra wybory, zamierza renegocjować zawarty przez 25 krajów UE pakt fiskalny. Pakt przyjęty głównie z inicjatywy (kanclerz Angeli) Merkel uchodzi za centralny element ratowania euro" - pisze "Spiegel".

Według tygodnika, do poufnych uzgodnień między kanclerz Angelą Merkel a szefem włoskiego rządu Mario Montim i premierem Hiszpanii Mariano Rajoy'em przyłączył się też brytyjski premier David Cameron; chociaż odrzucił on pakt fiskalny, to chciałby, żeby konserwatywny prezydent Sarkozy pozostał przy władzy we Francji.

Komentując doniesienia tygodnika rzeczniczka niemieckiego rządu oświadczyła w niedzielę, że przywódcy samodzielnie decydują, czy będą spotykać się z Hollandem. Potwierdziła, że na razie nie ma terminu spotkania kanclerz Merkel z kandydatem francuskich socjalistów wyborach prezydenckich.

Merkel będzie wspierać Sarkozy'ego

Merkel już na początku lutego potwierdziła, że będzie wspierać Sarkozy'ego w jego staraniach o reelekcję, gdyż jest on kandydatem zaprzyjaźnionej z jej chadecką CDU partii politycznej. Zamiary niemieckiej kanclerz wzbudziły jednak pewne kontrowersje. Szef niemieckiej dyplomacji, liberał Guido Westerwelle zaapelował do wszystkich niemieckich partii politycznych o powściągliwość w sprawie zaangażowania we francuską kampanię wyborczą.

"Partyjno-politycznych sporów w Niemczech nie wolno przenosić do Francji" - powiedział Westerwelle w opublikowanej w niedzielę rozmowie z tygodnikiem "Welt am Sonntag". Dodał, że niemiecki rząd federalny nie da powodów do powątpiewania w to, że "Niemcy będą doskonale współpracować z każdym rządem, na który zdecyduje się francuski naród".

Z kolei szef kampanii wyborczej Hollande'a, Pierre Moscovici, ocenił, że rzekomy sojusz kilkorga konserwatywnych przywódców europejskich przeciwko francuskiemu socjaliście to sprawa "niepokojąca", "przykra" i bez precedensu w historii Europy. W rozmowie z radiem RTL podkreślił, że przyjaźń francusko-niemiecka i integracja europejska muszą stać ponad partyjnymi interesami.

Hollande jest zdecydowanym faworytem kwietniowo-majowych wyborów prezydenckich we Francji.